Na StarDance se nedá koukat. Za tohle máme platit? Češi už toho mají plné zuby

Na České televizi se opět začala vysílat další řada známého tanečního pořadu StarDance. Ukazuje se však, že diváci jsou v pohledu na tento oblíbený pořad značně rozpolceni a už ho zdaleka nevnímají tak pozitivně jako dříve. Souvisí s tím otázka, co vlastně by ČT za peníze z koncesionářských poplatků měla vysílat a zda podobná zábavní show do této koncepce vůbec zapadá.

Zásadní otázka

Podle mnohých tomu tak vůbec není. Na sociálních sítích se rozjela debata poté, co uživatel Jan Kubita přednesl jasnou otázku. “Docela vážně míněná otázka: Je na Stardance něco veřejnoprávního?

Podle příspěvků dalších diskutujících se zdá, že většina lidí to jako veřejnoprávní službu vůbec nevnímá. “Za mne, typově komerční pořad, nadto se mi jeví být zčásti sestavovaný z různě recyklovaných či spřátelených celebrit. Fridrichová v tomto byla ukázkový případ. Co bych na druhou stranu akceptoval, je popularizace tance jako disciplíny,” napsal například Ondřej Dostál.

Bývalý guvernér České národní banky potom Miroslav Singer potom zopakoval svůj kritický názor, ve kterém dříve StarDance mnohokrát zmiňoval. Podle něj takový pořad od veřejnoprávní televize vůbec nepotřebujeme, protože by se ho okamžitě chopily komerční televize. Singer jde potom ještě dále s tím, že by Českou televizi klidně zrušil či výrazně omezil. “Prodej jednoho baráku na Kafkách mu zajistí finance na dekády,” uvedl.

Foto: Česká televize

Stojí to za ty peníze?

Diskutující naráželi na zajímavé skutečnosti. Pravdou totiž je, že ve StarDance už dlouhé roky vystupují neustále ti samí moderátoři, a to navzdory tomu, že třeba Marek Eben je za své nemístné poznámky dlouhodobě kritizován.

Dalším velkým tématem jsou potom nejrůznější sponzorské spolupráce, které se České televizi na StarDance podařilo prodat. Mnozí poukazovali na skutečnost, že si vzhledem k množství reklam připadali skoro jako v komerční televizi a zda je něco takového vůbec přípustné.

Čtěte také: StarDance v troskách. Trapní moderátoři, záhadně vyloučená Babčáková a teď ještě ti diváci

Je totiž třeba mít na paměti, že za Českou televizi by se již brzy mělo platit 180 korun za měsíc, ale ona si neustále přivydělává i různými reklamami, byť je má velmi omezené. To se pochopitelně nelíbí ani soukromým televizním stanicím, které mají oprávněně pocit, že jim ta veřejnoprávní leze do zelí nejen programovým schématem, ale také jim vysává omezený reklamní rybníček.

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktorka deníku Mix24.cz. Zkušenosti sbírala ve společenských časopisech, aby je následně každý den zúročovala svou prací na webu. Nepřestává ji fascinovat svět celebrit, ale i šikovných tipů.

3 názory k článku “Na StarDance se nedá koukat. Za tohle máme platit? Češi už toho mají plné zuby

 1. Na Stardance už nekoukám. Už je to okoukané a nelíbí se mi některé rádoby vtipné poznámky Marka Ebena bývá často trapnej.

 2. Proč by neměl pořad patřit na veřejnoprávní tv?BBC ho taky vysílá a žádný navedený automatický bezmozek proti tomu neprotestuje.Bankovní nádhera Singer je těžko odborník na média i když si to zřejmě myslí.Komerční tv by to nevzaly protože dělají vulgární manipuované reality show založené na podrazech a vulgaritě a ne kulturní, založené na umění a pravidelném tréninku.Jaké recyklované hvězdy,další vykonstruovaný problém.Nikdo se nezúčastnil soutěže dvakrát tak jaká recyklace? Další oblíbený uměle vyrobený problém je Marek Eben,zřejmě nejlepší moderátor u nás,nesmírně slušný a kultivovaný člověk.Jak dlouho se nezvyšoval tv poplatek?Kolik let zůstával stejný,hlavně že všichni si stěžujeme na inflaci a růst cen,ti platí i pro televizi,samozřejmě.Navýšit příspěvek o pár desetikorun má být problém?Zvýšení poplatku na měsíc o ekvivalent půlky točeného piva?Trefovat se do veřejnoprávní televize v době kdy se veřejný prostor pere s nehoráznými dezinformacemi se někomu asi moc hodí.

 3. Fascinuje mě, kolik lidí v různých diskuzích hlásá, že je tema nezajímá, či pořad nesledují. Tak o čem píší? Nesleduji drtivou většinu seriálů a tak je nekomentuji – nic o nich nevím.
  Domnívám se, že kvalita x nekvalita je sice důležitá, pro provozovatele je ale nejdůležitější sledovanost.
  Ano, vyjadřovat se ke kvalitě či výkonům herců a moderátorů je logické = pokud je sleduji.
  A k té kvalitě obecně? Nedokoukal jsem většinu sra.kovité produkce z USA na komerčních televizích, tak jsem je prostě přestal sledovat. Jim se to ale vyplácí- jsou údajně levné a reklamy (které nám ovšem zdražují zboží a služby,ať televizi sledujeme či ne) jim přinášejí zisky asi bez ohledu na sledovanost těchto veleděl.Dokud jsem sledoval, měl jsem navíc pocit, že doba reklam je stejná, jako čas děje.
  U veřejnoprávní televize mi spíše vadí nekonečné opakování již několikrát vysílaných pořadů, než nová produkce. Obávám se, že problém je v neskutečném počtu zaměstnanců (nemluvím o reportérech v zahraničí, ale o “sídle”) a v neadekvátních honorářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *