Je to tady. Důchodci mají odevzdat řidičák. Jako odměnu dostanou tramvajenku úplně zdarma

Senioři za volantem začínají být velkým tématem, a to nejen v České republice, ale prakticky všude v Evropské unii. Tento problém už se začíná ve vší vážnosti řešit. Neustále totiž přibývá nehod, které zaviní právě řidiči, kteří už by vozidlo ve skutečnosti řídit neměli, jelikož nejsou ve stoprocentní kondici. Nejde o nic namířeného proti důchodcům. Ostatně, v tomto je život spravedlivý, a nakonec se to bude týkat všech. Naopak jde o záležitost, která má navýšit bezpečnost pro celou společnost.

Jak to funguje?

Pravdou je, že chůze nebo jízda na kole je pro starší osoby stále obtížnější, a tak mnozí sahají po automobilu jako hlavním prostředku dopravy. Ani to nicméně není ideální. Reakční doba seniorů je totiž výrazně horší, a tak už se nějakou dobu diskutuje o tom, jak to udělat, aby tito řidiči nebyli pro ostatní ohrožením. Mnozí totiž řídí ve stále pokročilejším věku. Výjimkou nejsou ani osmdesátiletí nebo devadesátiletí šoféři, což už je opravdu na pováženou.

Než čekat na nějaké centrální řešení, které zřejmě přijde v horizontu několika let, rozhodli se na řadě míst jednat po vlastní ose. Například německé město Leverkusen nabídlo seniorům, aby dobrovolně a definitivně odevzdali svůj řidičský průkaz. Jako odměnu přitom dostanou možnost používat hromadnou dopravu po dobu jednoho roku zcela zdarma. Podobná akce přitom funguje také v Hannoveru, jak informuje server Focus.

Je však otázkou, zda jde o dostatečnou motivaci a zda by náhodou neměli tito lidé obdržet doživotní možnost bezplatného využívání hromadné dopravy. Ta je totiž v Německu poměrně drahá. Oproti tomu v České republice jezdí senioři v řadě měst zcela zdarma a i v jiných prostředcích hromadné dopravy, jako jsou třeba meziměstské vlaky a autobusy, mají výrazné cenové zvýhodnění.

Foto: Shutterstock

Alternativy jsou nutné

V konečném důsledku to ale nakonec stejně vyřeší chystané opatření Evropské unie. To má za cíl zajistit, aby na silnicích byli pouze takoví řidiči, kteří mají stále všechny požadované schopnosti a jsou dostatečně orientovaní. Lidé starší 70 let proto budou muset absolvovat podrobné prohlídky a pravděpodobně také testovací jízdy, aby se to u nich ověřilo. Opakovat se přitom budou přinejmenším každých pět let.

Čtěte také: Konec výchovného, stát na něj nemá peníze. Tři novinky pro důchodce v Česku, to se podržte

Pakliže se tak stane, je však nutné nabídnout důchodcům náležité alternativy. Bezplatná hromadná doprava to řeší pouze částečně. Bylo by vhodné, aby existovala nějaká forma doprovodné služby. Pokud se totiž někdo cítí nejistý a špatně se mu třeba chodí, zajistil by si na místo svého cíle určitý doprovod. V úvahu připadají také bezplatné či zvýhodněné taxi pro seniory.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

16 Replies to “Je to tady. Důchodci mají odevzdat řidičák. Jako odměnu dostanou tramvajenku úplně zdarma

 1. Kulhánek by se mohl pustit třeba do objasňování vládní aféry Dozimetr. To by ale tomu “udatnému hrdinovi pera” hrozilo, že z teplého a dobře placeného místečka by vyletěl jak urvaný plakát a alou na pracák. Takže je pro něj lepší kopat do důchodců. Od nich mu nic nehrozí. Odvážní novináři, jako byla Jana Lorencová nebo Petr Bohuš, kteří se nebáli šlapat na kuří oka politicko-tunelářské mafi už v mediálním éteru bohužel nenajdeme, jen třsořiťky, kteří té mafii lízají anální otvory.

  1. Lépe bych Kulhánkovi neodpověděla..!! Super! Jen pro informaci “pisálkovi” – důchodci řidiči chodí každé 2 roky na lékařskou prohlídku. Jsem také důchodce a za volantem jsem strávila jako řidič z povolání 25let, Něco jsem na silnicích zažila..a p.Kulhánkovi bych doporučila, přečíst statistiky dnešní dopravy..kdy velmi vysoké % dopravních nehod, nezaviní důchodci, ale zfetovaní nebo nalití O HOOODNĚ MLADŠÍ ŘIDIČI..!!!

 2. Ono ve městech je to v pohodě ale kdo dojíždí z vesnic kde vlak nejezdí a autobus párkrát denně no tak to by měly mít důchodci zdarma taxi tak jsem zvědav jak tohle chtějí řešit

 3. A kdy budou “odborníci” řešit i mladé, arogantni a bezohledné řidiče, většinou nezkušené, kteří těch nehod zaviní daleko víc??

 4. To je neskutečné co z EU přichází,tady Ukrajinci jezdí jak prasata, feťáci, opilci,
  důchodci, když už nemusí chodit do práce a můžou cestovat tak se jim vezme řidičák ,jak se budou dopravovat k lékaři, nákupy a jiné,ne každý má děti poblíž ,či přijde z EU tak stojí za ……

 5. Mám 70 let a naježděných od r. 1975 min. 2 milióny kilometrů. Pracovně jako vedoucí geodet i soukromě, i v různých státech a ostrovech světa a zažil jsem šílené jezdce a viděl nehody, které vždy způsobili mladí řidiči, také i zmatené pomalé ženy. Je to v lidech, ne zcela ve věku. Důležité jsou naježděné kilometry, stále jezdit, ne svátečně a zajímat se a osvěžovat si aktuální předpisy.

 6. Furt dokola.. 🙃 Dejte tam už taky jiné téma pro důchodce. Už je to docela trapné.
  Zítra bude znova jak se budeme topit v penězích…. 😄

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *