Konec výchovného, stát na něj nemá peníze. Tři novinky pro důchodce v Česku, to se podržte

Ačkoliv se původně počítalo s tím, že takzvané výchovné bude pevnou a dlouhodobou součástí důchodů v České republice, nakonec se z něj může stát jen krátkodobá epizoda. Pětistovka za každé vychované dítě, která obvykle přináleží ženám a která má narovnat stále se zvětšující mezeru mezi penzemi mužů a žen, pravděpodobně brzy skončí. Hraje se přitom o to, jak moc kvalitně a důstojně bude nahrazena.

Změní se to

Výchovné pochopitelně důchodci, kterých se týká, a to je přibližně 1,3 milionu z nich, přivítali s otevřenou náručí. Jakým způsobem byly důchody tímto způsobem navýšeny, ostatně dokládá jediné číslo. Pouze tento příspěvek, který dříve nebyl součástí penzí, stojí stát 19 milionu korun jen v tomto roce. Částka přitom dále poroste, jak se budou důchody valorizovat.

Také z tohoto důvodu je výchovné pod velkou kritikou Národní ekonomické rady vlády, která ho doporučovala nezavádět, a v rámci návrhů úsporných opatření ho potom doporučovala zrušit. A to se také stane, byť nikoliv tak, jak by si NERV představoval. Důchodcům, kterým už bylo výchovné vyměřeno, totiž zůstane zachováno. To se bude týkat i těch, kteří půjdou do penze v příštích dvou letech.

Ovšem ženy, které půjdou do důchody v roce 2026, už by měly potkat významné změny, přičemž výchovné se jich zřejmě už týkat nebude. V tuto dobu by již měla být v platnosti důchodová reforma, jež nespravedlnost mezi důchodci bude řešit jinak. Pravdou však je, že to nemusí být zdaleka dokonalé.

Foto: Shutterstock

Tři velké novinky

S velkou parádo prezentuje ministerstvo práce a sociálních věcí takzvaný společný vyměřovací základ. Ten budou moci využít manželé, kteří se rozhodnou, že se jim budou odvody na sociální pojištění počítat společně, přičemž výsledkem by měl být i velmi podobný důchod. Oba se však na tom budou muset shodnou a o tuto možnost požádat.

Dalším faktorem ve prospěch žen na mateřské a rodičovské bude takzvaný rodinný vyměřovací základ. Dobu, kterou lidé stráví péčí o dítě, ocení stát ekvivalentem odvodů při průměrné mzdě. Dnes je to podstatně méně. Pomůže to pochopitelně těm, kdo mají nižší příjmy, avšak pro ty s vyššími příjmy to zůstane poměrně nespravedlivé. Bonifikováni by navíc měli být ti, kdo do práce nastoupí ještě před tím, než dítě dosáhne čtyř let.

Čtěte také: Důchodci v Česku jsou doslova nahraní. Nechodí jim důchody, nemají už ani korunu.

Ženám v důchodu by potom měly pomoci rovněž změny ve vdovských důchodech. Ty dnes zanikají po roce, pokud dotyčná nepečuje o dítě nebo není v důchodovém věku. Nově tu bude dvouleté okno, v rámci kterého bude možné tyto podmínky začít plnit a v takovém případě o vdovský důchod nepřijdete.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV, ePřehledně.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments