Důchodci v Česku jsou doslova nahraní. Nechodí jim důchody, nemají už ani korunu. Všechno prasklo

Na mnoha úrovních přestává Česká republika fungovat tak, jak by měla a jak od ní lidé očekávají. Stále častěji se stává, že základní služby prostě vypadnou a lidé si musí nějakým způsobem pomoci sami. Právě to se aktuálně děje s důchody. Úřady totiž absolutně nestíhají, a to už mnoho měsíců, aniž by se situace lepšila. Naopak, ona se neustále zhoršuje a na zlepšení není vyhlídka.

Jsou bez peněz

Když však úřady za normálních okolností nestíhají, obvykle se to projevuje jen tím, že se čekají dlouhé fronty, což je nepříjemné, ovšem dá se to překonat. Když vám ale nechodí důchod, na který máte nárok, a vy už nemáte žádný jiný příjem, je to obrovský problém.

O důchod už jsem žádala loni, je to skoro rok. Nastoupila jsem v dubnu, ale od té doby mi penze nepřišla ani jedinkrát. Ano, mám nějaké úspory, ale ty se tenčí, a já navíc vůbec nevím, kdy mi důchod začnou posílat. Jestli to bude příští měsíc nebo třeba až za rok,” líčí paní Hana strasti, které dnes řeší velké množství novopečených penzistů.

Mimochodem táta odešel do důchodu v březnu, je konec září a nemá ani korunu,” uvedl na svém Twitteru novinář Michal Půr. “Mě by fakt zajímalo, co dělají lidi, který nemají úspory. A že jich bude.

Diskutující mu odpověděli, že čekání může ještě nějakou dobu trvat. Tento problém se přitom ve velkém řešil už letos na jaře, kdy od České správy sociálního zabezpečení zaznívalo, že někdy v létě by se měla situace zklidnit a úřad by měl začít vše zase zvládat. To se ovšem nestalo a čekací lhůty na výplaty důchodů se stále protahují.

Foto: Shutterstock

Nikdo s námi nemluví

Vůbec se mnou také nekomunikují. To je takový problém mi říct, kdy důchod začne přibližně chodit?” zlobí se paní důchodkyně Hana. ČSSZ se nicméně odmlčela a například na dotazy serveru iDnes o tom, kolik důchodců na své penze čeká, nedokázala odpovědět. Těžko potom čekat v rozumném čase nějakou nápravu. Nikdo ani neříká, z čeho mají žít ti důchodci, kteří nemají úspory a peníze jim stále nechodí.

Lidé se oprávněně rozčilují nad tím, že pokud oni mají nějakou povinnost vůči státu, musí ji vždy splnit v termínu. Například podnikatelé dobře ví, co se stane, když se opozdí s platbou daně nebo zálohy. Okamžitě následují výměry a tučné pokuty. Tady přitom dluží stát, a to přinejmenším desítkám tisíc lidí.

Čtěte také: Každý důchodce v Česku dostane příští rok přidáno 4320 korun. Jim se to ale ještě zdá málo

Česká správa sociálního zabezpečení se podle všeho dostala do potíží poté, co v loňském roce výrazně zesílil počet žádostí o předčasný důchod, který trvá dosud. Ostatně, výhodnější podmínky tohoto režimu je možné čerpat pouze do konce září. Od října budou tvrdší a lidem už se to potom tolik nevyplatí. Možná až poté se začne situace s výplatami důchodů zlepšovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments