Největší česká banka ve velkém propouští své zaměstnance. Co se to děje?

Ačkoliv se aktuálně bankám z hlediska ziskovosti velmi daří, protože je pro ně nastaveno příznivé prostředí vyšších úrokových sazeb, kdy jim stačí pouze vzít peníze od klientů a uložit je v České národní bance, a už za to získávají slušné peníze, dlouhodobě nejsou oboru bankovnictví predikovány zrovna světlé zítřky.

Přicházejí změny

Důvodem je skutečnost, že do tohoto segmentu proniká stále více služeb, které jsou spojeny například s technologickými giganty. Ti se pokoušejí své uživatele vázat do svých systémů a začínají jim nabízet například i služby, které byly dříve vyhrazeny pouze pro banky. Fungují také stovky menších společností, které chtějí získat podíl na trhu s finančními službami, který byl dosud vyhrazen právě bankám.

Lidé mají dnes svou banku stejně již v mobilu a zejména mladí si ji nespojují s nějakou významnou fyzickou institucí. Ostatně, i v České republice dokážete své finance řešit výhradně s pomocí aplikace Revolut a obejdete se bez účtů v klasických bankách. To pochopitelně velkým českým bankovním domům vůbec nevoní, ale chtě nechtě se musí přizpůsobit.

Například Česká spořitelna coby největší česká banka oznámila poměrně velké propouštění, kdy se v následujících měsících zbaví stovek svých zaměstnanců. Ohroženi jsou hlavně ti, kteří pracují v podpůrných a servisních pozicích. Těch už zkrátka není tolik třeba. Naopak se bude posilovat v oblasti informačních technologií, což je logické. Banka se tak snaží udržet krok s novými dravými hráči.

Foto: Shutterstock

Drahý provoz

Velkým otazníkem je také budoucnost poboček, které dnes banky ve velkém provozují. Obecně se jim předpovídá, že jich bude rychle ubývat. Česká spořitelna prý však aktuálně neplánuje rušit pobočky ve větší míře, ale pouze tam, kde se ukáže, že už nejsou využívány, jak uvedl její mluvčí pro deník E15.

Čtěte také: Drama ve velké české bance. Její bankéř obral klienty o miliony korun, banka je odmítá vrátit

Pravdou však je, že pro české banky představují pobočky významný náklad. Pakliže by se jim například měly snižovat zisky, je to věc, na kterou zřejmě dříve či později budou muset sáhnout. Na druhou stranu, jsou to právě pobočky, které banky stále ještě odlišují od pouhých aplikací v mobilu. Nějakou jejich formu si tedy zřejmě budou chtít udržet co možná nejdéle.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments