To je průšvih. Benzin a nafta v Česku masivně zdraží, řidiči už se nedoplatí

Pravděpodobně už jste si také všimli nepříjemného jevu, a to znovu velmi rychle zdražujících pohonných hmot. Jakoby se opakoval loňský rok, kdy rovněž ceny překročily čtyřicetikorunovou hranici a následně stoupaly stále výše, a to až k nevídaným hodnotám kolem padesáti korun. Zde už potom musel zasáhnout stát a snížit spotřební daň na naftu.

Kdo to má platit?

Tentokrát se něčeho takového ale nejspíše nedočkáme, protože státní rozpočet už je tak velmi zatížen, a úleva na spotřební dani byla nedávno zrušena. Mělo se ostatně za to, že ceny pohonných hmot se již stabilizovaly a nebudou stoupat tak vysoko jako loni. Ovšem byl to zjevně předčasný předpoklad, protože řidiči si aktuálně za plnění nádrží svých vozidel musí hodně připlatit.

A zjevně zdaleka nejsme na konci tohoto trendu. Naopak, je více než pravděpodobné, že pohonné hmoty budou v České republice nadále zdražovat, a to i v situaci, kdy u nejlevnější benzinky Tank Ono stojí Natural 95 i nafta shodně již 38,90 Kč. U větších sítí benzinek už je to výrazně nad čtyřiceti korunami.

Ovšem teď přišly další nepříjemné zprávy. “Rusko dočasně zakazuje vývoz své motorové nafty a benzínu. Cena nafty v Evropě zamířila v reakci vzhůru. Čeští řidiči se musí připravit na další zdražení pohonných hmot, výrazněji na 40 Kč/l,” uvedl ekonom Lukáš Kovanda na svém Twitteru.

Foto: Shutterstock

Jen tak to lepší nebude

Je tu souběh hned několika okolností, které tlačí cenu benzinu a nafty výrazně vzhůru. Těžařům se přitom nechce vyhovět na nich závislým státům a naopak si užívají situaci, kdy je ropa drahá a oni za svou surovinu dostávají pořádně zaplaceno.

Čtěte také: České benzinky našly způsob, jak řidiče obrat při každém tankování. Opravdu to není hezké. Zasáhne někdo?

Tento jev se nicméně nebude líbit ani České národní bance, která už vyhlásila předčasné vítězství nad inflací. Jenže zdražování se podle všeho vrací. Ceny pohonných hmot totiž ovlivní ceny dopravy a ta nepřímo prakticky jakéhokoliv zboží, nehledě na to, že sám benzín či nafta mají poměrně významný vliv na spotřební koš každé domácnosti.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments