Komentář: Zeman drží v šachu celou zemi. Bezvládí na ministerstvu teď může stát lidské životy

Prezident Miloš Zeman se znovu rozhodl hrát svou oblíbenou hru, jen si tentokrát zřejmě neuvědomil, v jaké situaci se Česká republika nachází a o jaké ministerstvo jde. V této chvíli byla na místě blesková akce, kdy už včera mělo být jasné jméno nástupce Romana Prymuly tak, aby se dotyčný mohl přes víkend připravit na pondělní zasedání vlády. Tak to původně chtěl i premiér Andrej Babiše, ale Zeman rozhodl jinak. V této chvíli přitom každý den může situaci jen zhoršit.

Ministr jedná ve shodě s prezidentem

Premiér Andrej Babiš si tak trochu naběhl na vidle, když po zveřejnění kompromitujících fotografií ministra zdravotnictví s Jaroslavem Faltýnkem oznámil, že Prymula má rezignovat, jinak ho odvolá. Jenže ministr veřejnosti vysvětlil, že se podle svého názoru ničeho nedopustil, a tak rezignovat nehodlá. Tak silného kroku se zcela jistě nedopustil bez předchozí domluvy s Milošem Zemanem, obzvlášť když ve vládě nemá nikterak silnou pozici a zasedá v ní pouhý měsíc jako nestraník. Symbolicky se přitom zcela jednoznačně dopustil velké chyby. Zeman mu však pravděpodobně neřekl, ať nerezignuje proto, aby následně sám podepsal jeho odvolání. Bude to složitější.

Čtěte také: Babiš ukázal, že se obejde bez důležitého Prymuly, ale nikoliv bez zdiskreditovaného Faltýnka

Miloš Zeman už několikrát v minulosti ukázal, že dosavadní ústavní pořádek, kdy má odvolávat a jmenovat ministry na přání premiéra, je mu cizí. Naposledy tak způsobil půlroční vládní krizi, když odmítal nejprve odvolat ministra kultury Antonína Staňka a pak na jeho místo jmenovat nominanta sociální demokracie Michala Šmardu. Nakonec si prosadil svou a Šmarda neprošel. Tehdy šlo ale “jen” o ministerstvo kultury a “pouze” o testování ústavních zvyklostí v zemi. Bylo to nepříjemné, ale dalo se to vysedět.

Hra o Prymulu, respektive jeho nástupce je úplně jiný případ. Miloš Zeman by tu měl jít stranou, podepsat to, co podepsat má a nechat vládu bojovat s epidemií v co nejsilnější sestavě. Jenže prezident vytušil, jaké karty se mu dostaly do ruky. Roman Prymula je – nebo možná spíše byl – poměrně oblíbený a důvěryhodný člen vlády a Zeman tuší, že část veřejnosti mu v podpoře napůl odvolaného ministra může fandit.

Zeman bude mít něco v záloze

Andrej Babiš po jednání s prezidentem oznámil, že se nějakým způsobem dohodli na Prymulově odvolání a jmenování nového ministra. Pokud by tomu tak skutečně bylo, nebylo by důvodem otálet pod záminkou, že si Zeman musí nejprve prostudovat kandidátův životopis. Nový ministr by podle Babiše měl být jmenován až ve čtvrtek. To znamená, že minimálně týden bude na ministerstvu zdravotnictví panovat bezvládí. Těžko si představit demotivovaného Romana Prymulu, jak ze sebe dává vše, co je zapotřebí pro řešení krize. Ukázkou může být jeho Twitter, kde do skandálu čile komunikoval s veřejností a vysvětloval, jak se má chovat. Nyní se zcela odmlčel. Ani jeho podřízení nebudou pracovat na sto, natožpak potřebných sto dvacet procent.

A nikde není psáno, že někde nevyplavou na povrch nové informace o Prymulově schůzce, které prezident Zeman vezme v potaz, změní názor a postaví si hlavu. Zdálo se, že nic horšího než rozjetá epidemie nemohlo Českou republiku potkat. Jak to tak vypadá, nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Obzvlášť, když se řeší politika místo záchrany lidských životů.

Foto: hrad.cz