Komentář: Zeman drží v šachu celou zemi. Bezvládí na ministerstvu teď může stát lidské životy

Prezident Miloš Zeman se znovu rozhodl hrát svou oblíbenou hru, jen si tentokrát zřejmě neuvědomil, v jaké situaci se Česká republika nachází a o jaké ministerstvo jde. V této chvíli byla na místě blesková akce, kdy už včera mělo být jasné jméno nástupce Romana Prymuly tak, aby se dotyčný mohl přes víkend připravit na pondělní zasedání vlády. Tak to původně chtěl i premiér Andrej Babiše, ale Zeman rozhodl jinak. V této chvíli přitom každý den může situaci jen zhoršit.

Ministr jedná ve shodě s prezidentem

Premiér Andrej Babiš si tak trochu naběhl na vidle, když po zveřejnění kompromitujících fotografií ministra zdravotnictví s Jaroslavem Faltýnkem oznámil, že Prymula má rezignovat, jinak ho odvolá. Jenže ministr veřejnosti vysvětlil, že se podle svého názoru ničeho nedopustil, a tak rezignovat nehodlá. Tak silného kroku se zcela jistě nedopustil bez předchozí domluvy s Milošem Zemanem, obzvlášť když ve vládě nemá nikterak silnou pozici a zasedá v ní pouhý měsíc jako nestraník. Symbolicky se přitom zcela jednoznačně dopustil velké chyby. Zeman mu však pravděpodobně neřekl, ať nerezignuje proto, aby následně sám podepsal jeho odvolání. Bude to složitější.

Čtěte také: Babiš ukázal, že se obejde bez důležitého Prymuly, ale nikoliv bez zdiskreditovaného Faltýnka

Miloš Zeman už několikrát v minulosti ukázal, že dosavadní ústavní pořádek, kdy má odvolávat a jmenovat ministry na přání premiéra, je mu cizí. Naposledy tak způsobil půlroční vládní krizi, když odmítal nejprve odvolat ministra kultury Antonína Staňka a pak na jeho místo jmenovat nominanta sociální demokracie Michala Šmardu. Nakonec si prosadil svou a Šmarda neprošel. Tehdy šlo ale “jen” o ministerstvo kultury a “pouze” o testování ústavních zvyklostí v zemi. Bylo to nepříjemné, ale dalo se to vysedět.

Hra o Prymulu, respektive jeho nástupce je úplně jiný případ. Miloš Zeman by tu měl jít stranou, podepsat to, co podepsat má a nechat vládu bojovat s epidemií v co nejsilnější sestavě. Jenže prezident vytušil, jaké karty se mu dostaly do ruky. Roman Prymula je – nebo možná spíše byl – poměrně oblíbený a důvěryhodný člen vlády a Zeman tuší, že část veřejnosti mu v podpoře napůl odvolaného ministra může fandit.

Zeman bude mít něco v záloze

Andrej Babiš po jednání s prezidentem oznámil, že se nějakým způsobem dohodli na Prymulově odvolání a jmenování nového ministra. Pokud by tomu tak skutečně bylo, nebylo by důvodem otálet pod záminkou, že si Zeman musí nejprve prostudovat kandidátův životopis. Nový ministr by podle Babiše měl být jmenován až ve čtvrtek. To znamená, že minimálně týden bude na ministerstvu zdravotnictví panovat bezvládí. Těžko si představit demotivovaného Romana Prymulu, jak ze sebe dává vše, co je zapotřebí pro řešení krize. Ukázkou může být jeho Twitter, kde do skandálu čile komunikoval s veřejností a vysvětloval, jak se má chovat. Nyní se zcela odmlčel. Ani jeho podřízení nebudou pracovat na sto, natožpak potřebných sto dvacet procent.

A nikde není psáno, že někde nevyplavou na povrch nové informace o Prymulově schůzce, které prezident Zeman vezme v potaz, změní názor a postaví si hlavu. Zdálo se, že nic horšího než rozjetá epidemie nemohlo Českou republiku potkat. Jak to tak vypadá, nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Obzvlášť, když se řeší politika místo záchrany lidských životů.

Foto: hrad.cz

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *