Komentář: Blamáž na první pohled s herci od Soukupa. Nova reality show neumí, ale tentokrát to opravdu přepískla

Po mnoha letech, kdy televize Nova formát reality show víceméně ignorovala, se k němu v poslední době ve velkém vrací a opět z něj činí hlavní tahák své programové nabídky. Kromě stálice v podobě Výměny manželek jí sledovanost přináší také kulinářská show MasterChef, která ale vůbec nedosahuje kvalit originálu a je na ní bohužel znát, že není řemeslně dobře zvládnutá, což pak vede k velmi umělému zážitku v podobě hrubě nenavazujících střihů. Ostatně, Nova v reality show tápe dlouhodobě. Jen vzpomeňme, jak svého času vyhořel Big Brother v konkurenci s Vyvolenými.

Se studenými čumáky to nefunguje

Teď Nova přišla hned se dvěma novými projekty: Utajeným šéfem a především Svatbou na první pohled, což je pořad, který podle očekávání zaujal velkou část země, nezávisle na věku, pohlaví či povolání. Nu dobrá, intelektuálové se vůči němu museli tradičně vyhradit, ale mnozí tuto show přesto sledují jako své “guilty pleasure”.

Ze strany televize Nova nešlo v případě volby Svatby na první pohled o nějakou sázku na nejistotu, ba právě naopak. Pokud něco v televizi dnes funguje, jsou to právě projekty tohoto kalibru, ve kterých si najdete své oblíbence, neoblíbence a u kterých vám bude místy stydno za to, co dotyční na obrazovce předvádějí.

Zejména v amerických show tohoto typu to účastníci dokáží rozbalit až neskutečně. Je to dáno značnou mírou exhibicionismu a velkým počtem nejrůznějších exotů, kteří v USA žijí. Obecně platí, že tyto formáty lépe fungují v zemích, kde se lidí nebojí dát najevo své emoce, případně alespoň pocity.

A právě tady zřejmě Nova narazila na problém. Jak donutit “studené české čumáky”, aby to před kamerou rozbalily? V případě Výměny manželek režie pravidelně sahá do nejnižších sociálních skupin, jejichž zástupci vždy nějakou show předvedou. Ale co si počít ve chvíli, když potřebujete slušně vypadající lidi, kterým mají diváci přát jejich vztah založený na základě sociálního experimentu?

Herci od Soukupa velké divadlo nepředvádí

Jedno už je jisté. Nova takové lidi nenašla (nebo snad ani nehledala?), a tak sáhla do poloprofesionálních řad herců komparzistů, kteří navštěvují pochybné pořady jako Nebezpečné vztahy nebo Soudkyně Barbara, o kterých příčetnější část populace dobře ví, že jde o nahrané scény. Jenže tím lukrativní projekt Svatby na první pohled degradovala na úroveň levné tvorby TV Barrandov Jaromíra Soukupa. Možná ještě ostudnější z hlediska profesionality je skutečnost, že televize sáhla po tak snadno dohledatelných tvářích.

Zástupci televize sice stále opakují, že jde skutečně o lidi, kteří se přihlásili, aby našli svou celoživotní lásku prostřednictvím expertů, kteří mimochodem působí dosti zoufale a kteří ani nedokázali představit metodiku, podle níž dávají dvojice dohromady, z řad diváků už jim to ale věří málokdo. Náhod už bylo zkrátka příliš.

A v neposlední řadě je třeba říct, že ani placení herci ve Svatbě na první pohled velkou parádu nedělají. Snad až na živelný pár, který tvoří Pavel se Štěpánkou, je místy až bolestivé se na výkony herců, respektive to, co mají ve scénáři, dívat. Občas člověk neví, zda se dívá na Prostřeno, kde účastníci zrovna hodnotí “šmejděníčko” nebo na Svatby, kde by lidé měli řešit nejdůležitější životní vztah.

Nova a Češi obecně by zkrátka v žánru reality show měli pořádně zabrat, protože světový standard je dnes úplně někde jinde. A opravdu nestačí pořídit si drahou licenci, která jinde fungovala. Je potřeba ji naplnit skvělým obsahem. Nemusíme přitom chodit daleko. Skvělé výkony v reality show v posledních letech předvádějí třeba Slováci. Třeba jejich devět let staré Mama, ožeň ma nabízí mnohem větší porci zábavy, jakkoliv pokleslé.

Foto: oficiální materiál / TV Nova

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments