Komentář: Blamáž na první pohled s herci od Soukupa. Nova reality show neumí, ale tentokrát to opravdu přepískla

Po mnoha letech, kdy televize Nova formát reality show víceméně ignorovala, se k němu v poslední době ve velkém vrací a opět z něj činí hlavní tahák své programové nabídky. Kromě stálice v podobě Výměny manželek jí sledovanost přináší také kulinářská show MasterChef, která ale vůbec nedosahuje kvalit originálu a je na ní bohužel znát, že není řemeslně dobře zvládnutá, což pak vede k velmi umělému zážitku v podobě hrubě nenavazujících střihů. Ostatně, Nova v reality show tápe dlouhodobě. Jen vzpomeňme, jak svého času vyhořel Big Brother v konkurenci s Vyvolenými.

Se studenými čumáky to nefunguje

Teď Nova přišla hned se dvěma novými projekty: Utajeným šéfem a především Svatbou na první pohled, což je pořad, který podle očekávání zaujal velkou část země, nezávisle na věku, pohlaví či povolání. Nu dobrá, intelektuálové se vůči němu museli tradičně vyhradit, ale mnozí tuto show přesto sledují jako své “guilty pleasure”.

Ze strany televize Nova nešlo v případě volby Svatby na první pohled o nějakou sázku na nejistotu, ba právě naopak. Pokud něco v televizi dnes funguje, jsou to právě projekty tohoto kalibru, ve kterých si najdete své oblíbence, neoblíbence a u kterých vám bude místy stydno za to, co dotyční na obrazovce předvádějí.

Zejména v amerických show tohoto typu to účastníci dokáží rozbalit až neskutečně. Je to dáno značnou mírou exhibicionismu a velkým počtem nejrůznějších exotů, kteří v USA žijí. Obecně platí, že tyto formáty lépe fungují v zemích, kde se lidí nebojí dát najevo své emoce, případně alespoň pocity.

A právě tady zřejmě Nova narazila na problém. Jak donutit “studené české čumáky”, aby to před kamerou rozbalily? V případě Výměny manželek režie pravidelně sahá do nejnižších sociálních skupin, jejichž zástupci vždy nějakou show předvedou. Ale co si počít ve chvíli, když potřebujete slušně vypadající lidi, kterým mají diváci přát jejich vztah založený na základě sociálního experimentu?

Herci od Soukupa velké divadlo nepředvádí

Jedno už je jisté. Nova takové lidi nenašla (nebo snad ani nehledala?), a tak sáhla do poloprofesionálních řad herců komparzistů, kteří navštěvují pochybné pořady jako Nebezpečné vztahy nebo Soudkyně Barbara, o kterých příčetnější část populace dobře ví, že jde o nahrané scény. Jenže tím lukrativní projekt Svatby na první pohled degradovala na úroveň levné tvorby TV Barrandov Jaromíra Soukupa. Možná ještě ostudnější z hlediska profesionality je skutečnost, že televize sáhla po tak snadno dohledatelných tvářích.

Zástupci televize sice stále opakují, že jde skutečně o lidi, kteří se přihlásili, aby našli svou celoživotní lásku prostřednictvím expertů, kteří mimochodem působí dosti zoufale a kteří ani nedokázali představit metodiku, podle níž dávají dvojice dohromady, z řad diváků už jim to ale věří málokdo. Náhod už bylo zkrátka příliš.

A v neposlední řadě je třeba říct, že ani placení herci ve Svatbě na první pohled velkou parádu nedělají. Snad až na živelný pár, který tvoří Pavel se Štěpánkou, je místy až bolestivé se na výkony herců, respektive to, co mají ve scénáři, dívat. Občas člověk neví, zda se dívá na Prostřeno, kde účastníci zrovna hodnotí “šmejděníčko” nebo na Svatby, kde by lidé měli řešit nejdůležitější životní vztah.

Nova a Češi obecně by zkrátka v žánru reality show měli pořádně zabrat, protože světový standard je dnes úplně někde jinde. A opravdu nestačí pořídit si drahou licenci, která jinde fungovala. Je potřeba ji naplnit skvělým obsahem. Nemusíme přitom chodit daleko. Skvělé výkony v reality show v posledních letech předvádějí třeba Slováci. Třeba jejich devět let staré Mama, ožeň ma nabízí mnohem větší porci zábavy, jakkoliv pokleslé.

Foto: oficiální materiál / TV Nova

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *