Komentář: Epidemie nečekaně brzdí, Češi se stihli promořit ještě před očkováním, a to za cenu tisíců osobních tragédií

Ačkoliv měl být vrchol třetí vlny koronavirové epidemie teprve před námi, zdá se, že jsme ho dosáhli dříve. Bylo by přitom bláhové se domnívat, že to může být dáno štěstím nebo že snad koronavirus sám o sobě zeslábl. Už několikrát jsme se přesvědčili o tom, že tyto faktory nefungují a epidemie se chová přesně podle tabulek. Tedy, když se rozvolní, dokáže rychle zesílit, a když se zavedou opatření, pomalu slábne.

Tentokrát do toho ale vstoupily Vánoce a Silvestr, kdy si lidé zkrátka nedokázali pomoci a ve velkém se setkávali. Očekávalo se proto, že první polovina ledna bude kritická. To se do určité míry naplnilo a nemocnice opět narážejí na hranice svých kapacit. Přeci jen to ale mělo být podle různých propočtů ještě výrazně horší. I epidemiolog Roman Prymula hovořil o tom, že počty denních přírůstků nakažených zřejmě přesáhnou 20 tisíc. Někteří šli ještě dále.

Už jsme za vrcholem

Tak špatné to ale nakonec s největší pravděpodobností nebude. Za pondělí přibylo 9294 případů, a přestože tento den v týdnu bývá tradičně poznamenán dojezdem ze slabšího víkendu, nedá se očekávat, že by čísla ve dnech příštích nějak zásadně akcelerovala. Jsme tedy na vrcholu, ne-li za vrcholem třetí vlny epidemie.

Vládní opatření by však sama o sobě tak rychle nezafungovala, byť jistě určitý vliv měla. Nově je ale třeba počítat s faktorem, který se dosud vůbec nezohledňoval. A sice s promořením obyvatelstva. Už ve druhé vlně dostalo koronavirus podle konzervativních odhadů přibližně 2,5 milionu lidí, byť zdaleka ne všichni dorazili k testům. V rámci té třetí se přidaly další stovky tisíc až milion. Některé odhady přitom hovoří o ještě vyšších číslech. Ale i tak by to znamenalo, že více než třetina národa koronavirem prošla a má tak vybudovanou určitou imunitu.

Čtěte také: Je to poslední velká vlna. Na konci ledna bude velká část Čechů neřízeně promořena, říká biochemik Konvalinka

Přestože epidemiologové hovoří o tom, že je třeba přirozeně či uměle promořit alespoň dvě třetiny až tři čtvrtiny obyvatelstva, už ta jedna třetina přináší určitý efekt. Zjednodušeně řečeno, virus má u každého třetího smůlu, protože jeho imunita ho v ideálním případě rychle zlikviduje. Kromě toho, že dotyčného nenakazí, rychle umírá a nemůže se z něj šířit dále.

Oběti nesmí být statistikou, většina mohla žít

Někdo by to mohl považovat za dobrou zprávu, ale jde spíše o nelichotivou vizitku pro vládu České republiky. Pokud by už v listopadu nebylo jasné, že bude záhy k dispozici vakcína, mohlo by snad promořování být nevyhnutelné. Ale v situaci, kdy očkovací látky byly na dohled, zavání předčasné rozvolnění zbytečným obětováním tisíců životů. Jistě, pro většinu lidí je to statistika, a pokud jim nezemře nikdo blízký, zase tolik je to nevzrušuje. Pro rodiny obětí jde ale o obrovské tragédie měnící jejich životy. Zemřela i známá jména. Například ekonom Michal Mejstřík nebo zpěvák David Stypka. Nebýt rozjeté epidemie, s velkou pravděpodobností by dále žili a radovali se ze svých rodin.

Je těžké si z toho brát něco pozitivního. Ale pokud nemají být oběti koronavirové epidemie promarněny, je třeba co možná nejrychleji a nejinteligentněji proočkovat zbytek populace a posunout se konečně dále. To předpokládá neočkovat bezhlavě, ale provádět například testy na protilátky, které by prokázaly, že dotyčný už infekci prodělal, imunitu má a nemusí být tedy hned očkován. Dosavadní průběh očkovací akce řízené premiérem Andrejem Babišem ale naznačuje, že to dopadne jako vždycky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *