Epidemie se zcela vymkla kontrole. Češi se masivně promořují, více než každý druhý test je pozitivní

Česká republika jakoby se rozhodla překonávat jeden koronavirový rekord za druhým. Za středu v zemi přibylo 16 939 nově potvrzených případů a epidemiologové upozorňují, že bude ještě hůře. V lednu se totiž naplno projeví předvánoční nákupy a vánoční setkávání v kruzích širších rodin.

Podíl pozitivních testů je v Česku nevídaný

Zcela šokující je ale jiné číslo, které vypovídá o tom, zda je epidemie alespoň v základních obrysech pod kontrolou. A při pohledu na něj je třeba konstatovat, že je naopak zcela mimo kontrolu. Ve středu totiž podíl pozitivních testů na celkovém počtu dosáhl rekordního čísla. Poprvé se stalo, že více lidí si vyslechlo verdikt pozitivní než negativní. Celých 52 % všech provedených testů totiž vyšlo pozitivně. To znamená, že už více než každý druhý, kdo na testy dorazí, má koronavirus. Když si v duchu představíte ony fronty před testovacími místy, je to až trochu děsivé.

Dodejme, že ještě před pár měsíci, kdy startovala druhá vlna epidemie, se mluvilo o tom, že je třeba podíl pozitivních testů držet pod pěti procenty. Dnes už o něčem takovém nikdo nemluví a jen se sleduje, jak rychle všechna čísla rostou. Je třeba také upozornit, že jiné země zvládají podíl pozitivních testů držet řádově níže a například Izrael je nervózní, když tento podíl přesáhne 10 %. Pak sahá k tvrdému lockdownu. Žádná jiná evropská země potom nemá toto číslo tak vysoké jako Česká republika.

Nakonec přeci jen kolektivní imunita?

Navzdory tomu, že ministr zdravotnictví Jan Blatný i premiér Andrej Babiš neustále hovoří o tom, jak se navyšují testovací kapacity, je to právě toto číslo, které jednoznačně dokládá, že tomu tak není. Pokud by testů bylo více, tato hodnota by zákonitě klesla. Ale na druhé straně jde také o důsledek faktu, že Češi se masivně promořují a v prosinci tento proces dosáhl zcela nových kvalit.

Pro někoho může jít o pozitivní zprávu, protože s rychlostí, jakou se v zemi koronavirus šíří, bude zanedlouho narážet na přirozenou bariéru získané imunity. Jedním dechem je ale nutné upozornit na to, že si to vybere daň v podobě přetížených nemocnic a zbytečně vysokého počtu obětí.

Česká republika tak možná jako jedna z prvních dosáhne před časem tolik vzývané kolektivní imunity. Tento princip však byl drtivou většinou států opuštěn jako nepřijatelný. Půjde tak o výsledek selhání české vlády.

Foto: Adobe Stock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments