Komentář: Ministr Havlíček prokázal, že je úplně mimo. Raději nechá zavřené všechny obchody, než aby otevřel jen část

Někdejší velká naděje české vlády Karel Havlíček, který postupně posbíral funkce ministra průmyslu, ministra dopravy a vicepremiéra, bohužel v rámci řešení současná krize dosti závažně “hoří”. Ukazuje se, že tato zkouška mu dává velmi zabrat a pro její překonání zkrátka nedorostl. Bohužel však tento superministr svými nepromyšlenými kroky ovlivňuje životy desítek tisíc podnikatelů.

Nesmysly a paskvily ministra Havlíčka

Ukázalo se, že Karel Havlíček není takovým géniem, za kterého ho prodával Andrej Babiš veřejnosti s doprovodným výkladem, že ministr vstává ještě dříve než on a téměř nepotřebuje spát. Možná i to se nakonec projevilo v tom, že podpůrné programy pro podnikatele byly v České republice zaváděny s největším zpožděním v celé Evropě. Havlíček v poslední době nezvládl ani tak banální věc, jako je příprava kurzarbeitu, respektive jeho opsání podle německého vzoru, a do Poslanecké sněmovny předložil naprostý paskvil, což uznal i premiér Andrej Babiš.

Naprostý chaos má potom Havlíček v tom, kdy by se měla uvolňovat restriktivní opatření v obchodu a kdy by podnikatelé opět mohli začít prodávat své zboží. Před dvěma týdny překvapenému národu, který ještě ani neviděl světlo na konci tunelu, oznámil, že obchody by se mohly otevřít v půlce listopadu, aby se stihla předvánoční sezóna. Prodej zboží by tak dostal přednost před vzděláním, tedy otevřením škol. Pochopitelně šlo o nesmysl a je jen otázkou, z kterého palce si ho Havlíček vycucal.

Teď, když už je přeci jen docela jasné, že epidemie začíná polevovat, se ministr průmyslu přihlásil o slovo znovu. A opět to nedopadlo zrovna nejlépe. Opět přislíbil, že by před Vánoci rád otevřel všechny obchody, ale z nějakého důvodu se rozhodl všem měřit stejně, což je v případě této vlády novinkou. V jeho podání to je ale spíše podle hesla “aby se náhodou nikdo neměl lépe”.

Havlíček nemůže dopustit, aby se někdo měl lépe

Nemohu dopustit, že se papírnictví na ulici bude otevírat třeba o čtrnáct dní dříve než papírnictví v obchodním centru. Kdybychom to udělali před Vánoci, tak jim zničíme byznys. Proto raději říkáme: udělejme tvrdší restrikce, ale vůči všem, ve smyslu počtu lidí v obchodech a podobně. Kdybychom otevírání začali dávkovat ve smyslu nejdříve tyto obchody a pak další, tak vytvoříme velmi neférové konkurenční prostředí – a to já nechci,” blábolil dnes ministr Karel Havlíček v deníku Právo, který si zjevně neuvědomuje, že absolutně všem zavřeným obchodům dnes ze všeho nejvíce konkurují internetoví prodejci. Pokud by se tak vytvořil prostor pro otevření alespoň části prodejen, třeba těch menších mimo obchodní centra, bylo by jen smysluplné jejich majitele nechat podnikat a trochu onu obří nerovnováhu mezi kamennými prodejnami a internetem vyrovnat.

Je bohužel zcela tristním zjištěním, že několik ministerských postů zastává člověk, který toto nechápe a v agendě svých úřadů se naprosto ztrácí.

Foto: vlada.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments