Komentář: Roman Prymula nejspíš znovu ministrem zdravotnictví. Proč je to dobře

Ministr zdravotnictví Jan Blatný pravděpodobně už příští týden skončí ve své funkci, ve které vydržel tři měsíce. Premiér údajně už několik týdnů hledá za neúspěšného a v poslední době skandálními výroky překypujícího ministra náhradu. Podle informací z vládních kruhů však žádná z oslovených nových tváří nechce přijmout. Babiš proto vážně zvažuje, že do funkce znovu instaluje Romana Prymulu, který musel odejít poté, co se provalila jeho noční návštěva uzavřené restaurace.

Roman Prymula jednoznačně pochybil, což byl v jeho tehdejší roli ministra zdravotnictví velký problém. Navíc si příliš nepomohl ani svou reakcí, kdy oznámil, že si není vědom ničeho špatného a odmítl sám rezignovat. Jeho odstoupení, respektive odvolání se tak jevilo jako jediná cesta, jak znovu nastolit důvěru veřejnosti ve vládní činitele. Bohužel už tehdy se ukázalo, že premiér Babiš nemá příliš kde brát. Několik kandidátů ho odmítlo, a to včetně ředitele Fakultní nemocnice Brno. Ten však premiérovi doporučil svého ambiciózního náměstka Jana Blatného. Člověka, o kterém nikdo nic nevěděl a jehož jedinou kvalifikací k řízení náročného resortu bylo to, že je lékařem a zřejmě i jeho přehnaná sebedůvěra. Zdálo se to jako příliš málo. A rychle se ukázalo, že to opravdu málo je. Blatný haproval od prvních dní ve funkci, organizačně selhával a jeho popudlivost nakonec vyústila ve škodlivé výroky, v nichž bagatelizoval počty obětí koronaviru.

Jakkoliv je Roman Prymula svým způsobem kontroverzní postavou, nikdo mu neupře pořádnou dávku erudice ve věci, kterou je v současné době třeba řešit nejvíce. I jeho začátky na ministerstvu mohly působit lehce rozpačitě, ale postupně se dostával do ráže a krátce před svým koncem byl ve velmi dobré kondici, a to i z hlediska vysvětlování opatření směrem k veřejnosti. Z dnešního pohledu je obrovská škoda, že musel skončit.

Situace je teď natolik kritická, že by si zasloužil druhou šanci. Ministerstvo zdravotnictví je v rozkladu, nezvládá organizovat očkování a do toho se na nás valí nové mutace koronaviru, které zřejmě způsobí další vlny epidemie a obrovskou zátěž pro nemocnice. Je na čase, aby se řízení protiepidemických opatření opět chopil někdo tvrdou rukou.

Zároveň je třeba Prymulovi jasně říct, že jde o misi nejvyšší důležitosti a zdůraznit mu, že teď opravdu není čas na to vymýšlet nejrůznější kšefty, k nimž bývalý ministr bohužel občas inklinoval.

V každém případě by měl Andrej Babiš v současné chvíli sáhnout právě po Prymulovi. Měl by zároveň odolat pokušení, že by tento náročný resort mohl řídit sám, případně že by se dal svěřit některému ze současných ministrů.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments