Komunisté zažívají klinickou smrt. Vyluxováním jejich voličů si Babiš podřezal větev pod vlastní vládou

KSČM je v nejhorším stavu, v jakém kdy ve své historii byla. Drtivě prohrála krajské volby a čísla ukazují, že by se pravděpodobně nedostala do parlamentu. Do něj se přitom volí už za rok a komunisté spustili poplach. Vážně totiž hrozí, že poprvé v polistopadové historii nezasednou v lavicích Poslanecké sněmovny. A to paradoxně hned po období, jež je svým způsobem vrátilo na mocenskou mapu České republiky, když podpořili menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie.

Filipovým komunistům šlo jen o funkce

Dosavadní předseda Vojtěch Filip už si maloval, že by v příští vládě Andreje Babiše mohl zasedat jako jeden z ministrů. Jenže to se s největší pravděpodobností nestane. Filip a jeho vedení nese veškerou odpovědnost za to, v jakém stavu se KSČM nachází. Voliči strany zjevně nepochopili, proč jdou komunisté do kolportu s velkokapitalistou nejhrubšího zrna. Těžko se jim vysvětlovalo, že tak strana mohla prosadit něco ze svého programu, obzvlášť když ji o to ani příliš nešlo. Filip a spol. hráli jen o vliv na ministerstvech a v příspěvkových organizacích států. To se voliči špatně prodává.

Část dřívějších komunistických voličů se pak nechala zlákat právě Andrejem Babišem, když hnutí ANO opustilo středopravé vody a vydalo se lovit na levici. Byl to právě on, kdo nejčastěji mluvil o zvyšování důchodů, kdo zavedl seniorům bezplatné jízdné a přislíbil řadu dalších větších či menších “úplatků”. Komunisté to svými hlasy jen podpořili, ale nic z toho nebylo považováno za jejich politiku, natožpak zásluhu.

Otázka, kdy KSČM stáhne podporu vládě

Přesto se kolaps Komunistické strany Čech a Moravy v konečném důsledku může vymstít právě Andreji Babišovi. Jeho spojenec Filip spolu s dalšími členy vedení strany dali své funkce k dispozici a je vysoce pravděpodobné, že si je od nich strana vezme zpět a postaví do nich kádry, kteří budou deklarovat opuštění stávající politiky. Tedy politiky, která do premiérského křesla vynesla právě Babiše.

Teď je otázkou, kdy se tak stane. Komunisté se záhy mohou rozklížit natolik, že stáhnou podporu menšinové vládě ještě před volbami příští rok. Pokud ne, nedá se očekávat, že by v případě úspěchu, tedy pokud by se do parlamentu opět dostali, udělali stejnou chybu a šli s Babišem znovu. Spíše se ale do sněmovny nedostanou a nebudou tak mít ani možnost rozhodování. Všechny tyto možnosti jsou pro ANO špatné a snižují pravděpodobnost toho, že vláda dovládne, případně že za rok vznikne na obdobném půdorysu, obzvlášť když ČSSD je na tom jen nepatrně lépe než komunisté.

Foto: kscm.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments