Konec plynu v Evropě. Nahradit ho má vodík

Válka na Ukrajině, které začala na konci února roku 2022 v plné nahotě ukázala, jak moc jsme závislí na plynu. Ruském zemním plynu. Zastavení plynovodu Nord Stream 2, který do Německa a následně na další evropské trh přivádí životně důležitou surovinu, způsobilo krizi.

Očekává se radikální zvýšení

Pro naši ekonomiku je plyn nezbytností. Import tvoří 41 % objemu naší spotřeby. Jde o druhý největší energetický zdroj, prvenství náleží ropným produktům. Evropa je na tom v této závislosti úplně stejně jako my. Pouhých 10 % plynu celkově spotřebovaného v EU je na jejím území také vyrobeno. Sankce proti ruské válečné agresi tak přinesly nutnost najít jiné zdroje. Jedním z nich může být vodík. Právě ten by se mohl stát vhodnou náhradou za zemní plyn. Dnes se na celosvětové energetické spotřebě podílí méně než 2 %, ale v budoucnosti se očekává jeho radikální zvýšení. Mohl by se stát surovinou, která Evropě zajistí energetickou nezávislost na ruských nebo jiných zdrojích plynu. Roli samo sebou hraje i ekologie, protože z vodíku se vytváří čistá energie.

Foto: Shutterstock

Prim hraje elektrolýza

Vodík lze vyrábět třemi základními způsoby. První z nich, zvaný šedý vodík, vzniká při reakci metanu a horké páry.  Dnes 98 % vyrobeného plynu pochází právě z tohoto procesu. Při druhém způsobu jde o stejnou reakci, ale navíc se ještě zachycuje a skladuje oxid uhličitý. Takto připravený vodík, tzv. modrý vodík, je ještě čistší, ale postup je náročnější, protože k zachycení oxidu je potřebná další energie. Konečně do třetice máme ještě zelený vodík z elektrolýzy. Voda v nádržích se pomocí elektřiny rozloží na čistý vodík a čistý kyslík. Jako zdroj elektřiny se zde používají solární panely nebo větrné elektrárny. Při procesu proto nevznikají žádné uhlíkové emise. Proto se hledají finance právě na tento způsob výroby. Podle Vodíkové strategie schválené v roce 2020 Evropskou unií by měla Evropa do roku 2024 disponovat kapacitou 6 gigawatt vodíkové energie, do roku 2030 potom dokonce už 40 gigawatt. Navíc není nutné přitom nahradit technická zařízení na plyn elektrickými a vodík lze snadno skladovat v kanystrech.

Foto: Shutterstock, zdroj: scienceline, EuropeanCommission

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments