Koronavirus je samé překvapení. Vědci ho našli i tam, kde ho vůbec nečekali

Nový typ koronaviru bohužel nepřestává překvapovat. A většinou to nejsou překvapení nikterak pozitivní. Lékaři stále nedokáží přesně odhadnout, jakým způsobem to které lidské tělo na Covid-19 zareaguje, což jim ztěžuje léčbu. Vědci se potom zabývají tím, kde všude dokáže koronavirus přebývat. Teď přišli na další možný rezervoár.

Už dříve byla publikována zjištění, že se koronavirus vyskytuje v odpadních vodách, kterými se může také šířit. Američtí vědci z University of Minnesota nyní přišli s tím, že našli virus i v místním jezeře.

Virus na pláži

Experti z Katedry biomedicíny minnesotské univerzity od 4. července každý den nabírali vzorky z různých pláží u jezera Superior. Původně nebylo jejich cílem ověřit, zda se ve vodě nachází nebo nenachází koronavirus. Šlo o projekt v rámci partnerství s organizací Minnesota Sea Grant, jež má za cíl zlepšit biologický život v pobřežních vodách. Dlouhou dobu nenacházeli nic, co by veřejnost mělo nějak zvlášť zabývat. Ovšem 11. září učinili překvapivý objev: ve vodě totiž našli virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19.

Zjištěná koncentrace viru nebyla vůbec vysoká, ba právě naopak. Například v odpadních vodách byl výskyt až desettisíckrát vyšší. Přesto ale nešlo o zjištění, které by se dalo ignorovat. Když se vědci pídili po původu viru ve vodě, konkrétní zdroj sice nenašli, ale konstatovali, že se virus do vody pravděpodobně dostal od lidí z pláže.

Obavy zatím nejsou na místě

Dosud se přitom mělo za to, že koronavirus se vyskytuje pouze v odpadních tekoucích vodách. Podle nových poznatků tak na něj můžeme narazit i ve vodách stojatých. “O viru víme stále velmi málo, takže nemůžeme nic potvrdit ani vyloučit,” uvedl expert na infekční choroby Richard Watkins.

Ačkoliv se koronavirus nevyplatí podceňovat, zrovna tento nález není podle vědců bezprostředním důvodem k obavám. Výskyt viru ve stojatých vodách zřejmě jen vypovídá o tom, že jeho koncentrace v populaci, která se sem chodí koupat, je vysoká. V hlubší vodě se navíc virus zředí a nedosáhne koncentrace, ze které by bylo možné se nakazit.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments