Koronavirus může dlouhé týdny přežívat v očích, zjistili lékaři

Itálie má bohaté zkušenosti s koronavirem. Spolu s tím, jak začala epidemii dostávat pod kontrolu, získali lékaři také trochu času podělit se o důležité poznatky o nemoci se zbytkem světa. Jedna z nově publikovaných studií (v magazínu Annals of Internal Medicine) přitom přináší další, už několikátou “zradu”, kterou si koronavirus připravil.

Nesahejte si do obličeje

Skutečnost, že se virus může přenášet také prostřednictvím oční sliznice, už je nějakou dobu známá. Stejně tak jako jeden z příznaků, kterým je zánět spojivek. Ten se však vyskytoval u poměrně malého počtu pacientů. Stále platí, že se koronavirus šíří především kapénkami při kašlání a kýchání. Podle nové italské studie je ale extrémně důležité nesahat si do obličeje, protože tak si můžeme infekci snadno zanést do očí.

Jak se v poslední době ukazuje, zánět spojivek nemusí být úplně marginálním příznakem. Americká média upozornila na případ v pečovatelském domě ve městě Kirkland. Zde se virem nakazilo 80 obyvatel domova a 34 členů personálu. Nákaza přitom usmrtila celých 35 osob, což je i na koronavirus málokdy vídaný zásah.

Zánět spojivek jako vážný příznak

Jedna ze sester pracujících v tomto pečovatelském domě uvedla, že prakticky všichni nakažení měli zarudlé oči. Zároveň prý neměli takřka žádné další příznaky. Zánět spojivek tak může ukazovat na velmi nebezpečný kmen koronaviru. Dalším vysvětlením vysoké smrtnosti může být to, že pokud se virus do těla dostane očima, může napáchat velké škody.

Italští vědci přišli se zneklidňujícím objevem. Podle nich dokáže koronavirus v očích přežívat dlouhé týdny. Upozorňují na případ 65leté ženy, u které objevili virus v očích celé tři týdny poté, co byla poprvé pozitivně testována na koronavirus.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments