Koupit byt teď, nebo raději počkat? Guvernér České národní banky prozradil svůj názor

Řada lidí toužících po vlastní nemovitosti chtěla využít současné ekonomické krize v představě, že jejich ceny musí zákonitě klesat. Jenže to se – přinejmenším podle zveřejňovaných nabídek developerů i soukromých inzerentů – zatím neděje a ceny ve větších městech dokonce stoupají, což čekal jen málokdo.

Trh je velmi robustní

Média obvykle citují realitní makléře a developery, kteří neustále opakují, že ceny nemovitostí už půjdou jen nahoru. V tomto případě je ale nutné si uvědomit, že tu hovoří oni přísloveční kapři, kteří by si přiznáním možného poklesu cen mohli snadno vypustit rybník, což pochopitelně neučiní. K cenám realit se tak vyjadřuje překvapivě málo skutečných expertů.

Tentokrát ale učinil výjimku jeden z nejpovolanějších odborníků, kterým je guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Také jeho současný vývoj na nemovitostním trhu překvapuje, protože všechny ekonomické poučky naznačují, že by už měl poměrně významně klesat. “Je to pozoruhodný fenomén. Asi je ta naše situace specifická – hodně tím, že přetlak poptávky byl obrovský a zatím se moc nezredukoval. Zejména protože ti lidé, kteří měli na to, kupovat si drahé bydlení ve velkých městech, zatím nejspíš o své peníze nepřišli,” uvedl Jiří Rusnok pro idnes.cz. Podle guvernéra ČNB hraje roli také skutečnost, že na trhu se pohybuje poměrně značné množství bohatých kupců, kteří mají v portfoliu desítky bytů a přikupují další ve snaze ochránit své peníze.

Investici je lepší odložit

Nabídka bytů výrazně neroste, nedostatek na trhu asi stále přetrvává. A v této době navíc došlo k uvolnění úrokových sazeb u hypoték, takže podmínky jsou pro část klientů zajímavější a výhodnější,” říká Jiří Rusnok. Ten také dodává, že k nákupům nemovitostí mohlo přispět zrušení daně z nákupu nemovitosti.

Rusnok přiznává, že neví, kdy se růst cen bytů zastaví a zda pak dojde k postupnému poklesu. “Nevím. Je to podobná spekulace jako s těmi měnami. Ale opravdu si myslím, že to je fenomén Prahy a pár velkých měst, jinde už ceny nerostou. A mohou někde i začít klesat. Podle toho, jak bude ta stagnace z hlediska poptávky působit.

Guvernér České národní banky nabídl také vlastní pohled na to, jak se v případě nákupu nemovitosti v současné době zachovat. Podle něj není co řešit, pokud člověk potřebuje bydlet ihned. Pak by s nákupem otálet neměl. Pakliže ale hledá nějaký byt na investici, potom Rusnok doporučuje nenakupovat za každou cenu nyní, ale nějakou dobu počkat. “Jako konzervativní investor bych se teď do těch předražených nemovitostí nehnal. Ale nemám křišťálovou kouli,” zakončil Rusnok.

Foto: cnb.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments