Krach tisíců živnostníků? Nefňukejte a nastupte jako dělníci, vyzývá odborář Dufek

Není možné si pouze neustále stěžovat na poměry a natahovat ruce. Každý dnes poukazuje na složitou situaci, ve které se ocitl, ale je třeba také podnikat kroky, aby se člověk sám znovu postavil na nohy a neočekávat, že mu pomůže někdo jiný. To je názor předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. “Nakonec i osoby samostatně výdělečně činné si budou muset připustit, že ne všichni se vrátí ke svým vysněným metám, to jest k tomu, jak budou i nadále dobře podnikat v jejich oboru a jak se budou snažit dobře posloužit jejich hostům a zákazníkům,” uvedl Dufek pro odborářský web.

Odborářský předák Dufek sice hápe, že nejpostiženějšími obory jsou cestovní ruch a pohostinství, na druhou stranu podotýká, že ne všichni mohou počítat s tím, že ve svém podnikání budou moci pokračovat. Podle Dufka je nutné, aby stát připravil kvalitní rekvalifikační programy, do kterých by se mohli zapojit jak zaměstnanci pracující v neperspektivních oborech, tak podnikatelé, kteří přijdou o svou živnost. “Jenom znovu připomenu, že náš trh práce potřebuje především dělnické a technické profese,” zdůraznil Dufek s poukazem na to, v jakých profesí by zkrachovalé podnikatele nejraději viděl.

Stát nemůže pomoct všem, podnikatelé zkrachují

Bohumír Dufek je přesvědčen o tom, že i mnozí majitelé hotelů a restaurací budou muset hledat uplatnění jinde. Nevidí to ale nijak černě, nýbrž jako zákonitost ekonomiky. Ostatně, Dufek už dříve uvedl, že podle něj na trhu působí příliš mnoho restaurací a nic by se nestalo, kdyby polovina z nich zmizela. Za to ho příkře zkritizoval například restauratér Zdeněk Pohlreich, podle kterého není možné se takto vyjadřovat o podnikání lidí, kteří do něj mnohdy investovali celý svůj život.

Lidé si podle Dufka musí uvědomit, že nejen oni jsou ve složité situaci, ale celý stát má velké problémy a zkrátka z omezeného rozpočtu nemůže pomoci všem. “Na adresu těch, kteří si stěžují na to, jaká opatření jsou přijímána, bych rád podotkl, že kdybychom si všichni stěžovali a nadávali na poměry, jako to činí oni, tak se naše společnost nikam nedostane,” řekl Bohumír Dufek.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments