Kupuje si Babiš procenta v předvolebních průzkumech? “Jsou agresivní, protože jim to nejde,” nechal šéf podezřelé agentury nahlédnout do zákulisí

Až příliš výrazný náskok Hnutí ANO v předvolebních průzkumech rozproudil debatu o tom, zda je vůbec reálný a zda náhodou premiér Andrej Babiš neplatí agenturám, aby ho v průzkumech nadhodnocovaly. Toto podezření jako první vyjádřil senátor Lukáš Wagenknecht, který prý slyšel, že si Babiš v průzkumech platí za pětiprocentní přídavek. Čtěte více: “Babiš si kupuje průzkumy,” odpálili bombu Piráti. Možné vysvětlení nečekaného náskoku Hnutí ANO

Diskuze se rozjela poté, co agentura STEM o víkendu zveřejnila svůj předvolební průzkum, ve kterém Hnutí ANO přisuzuje nebývale vysokých 32 %, zatímco druhému v pořadí, tedy koalici Spolu, pouhých 20 %.

To řadě lidí nešlo do hlavy, a tak například novinář Pavel Šafr, který je šéfredaktorem serveru Forum24.cz označil chování renomované agentury STEM za kriminální. Svůj příspěvek však následně smazal. Upozornil na něj ale šéf agentury STEM Martin Buchtík.

Ten navíc poukázal na skutečnost, že to s těmi průzkumy zase není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je totiž otázkou, k čemu by Andreji Babišovi bylo, kdyby z průzkumů vycházel s velkým náskokem nad ostatními. Mnohé vlažné voliče by to totiž mohlo dovést k dojmu, že není třeba, aby k volbám chodili a dávali mu svůj hlas.

Když jsem zveřejnili výsledky minule, Andrej Babiš vytáhl obvinění, že průzkumy schválně nadhodnocují ANO, aby ho poškodily,” uvedl Martin Buchtík na svém Twitteru. “Teď zase podle Lukáše Wagenknechta kolují zvěsti, že nás ANO platí. Politikům se nelze zavděčit, ale o to nám rozhodně nejde.

K závažnému obvinění se vyjádřil také dlouholetý šéf agentury STEM Jan Hartl, který je nyní předsedou její správní rady. Podle něj útoky politiků na agentury nejsou ničím výjimečným. “Bohužel ti, kterým ta čísla nevycházejí dobře, místo toho, aby to použili jako hodnotnou informaci, že jejich kampaň v současné době nepřináší náležité ovoce, tak volí agresi. V minulosti jsme byli terčem i jiných útoků, ale to nebudu vytahovat,” nastínil pro Parlamentní Listy Hartl skutečný tvrdý zákulisní boj politických stran. “Neodůvodněný útok je to zcela zaručeně. Můžu garantovat, že s Andrejem Babišem ani s hnutím ANO nejsme v žádném kontaktu ani jsme od něj nic neinkasovali. Pokud Lukáš Wagenknecht ocení, když někdo dá jasné důkazy, jak to ten Babiš dělá, tak já sám za to budu velmi rád.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments