“Babiš si kupuje průzkumy,” odpálili bombu Piráti. Možné vysvětlení nečekaného náskoku Hnutí ANO

Nad posledními průzkumy volebních preferencí často kroutí hlavou i ostřílení političtí harcovníci. Zatímco na jaře to vypadalo, že Andrej Babiš už je v podstatě poražen a obě velké koalice sestaví vládu společnými silami, teď to vypadá přesně opačně. Hnutí ANO zažívá raketový nárůst preferencí. Za pouhé dva měsíce vyskočilo v průzkumech klidně i o více než deset procent, což samo o sobě vzbuzuje otázky. Vše završil o víkendu zveřejněný průzkum agentury Stem, ve kterém dosáhlo ANO na těžko uvěřitelných 32 %. Pokud by se takový výsledek potvrdil ve volbách, znamenalo by to, že Babišova strana dopadne lépe než v minulých volbách, kdy přitom za sebou neměla zpackanou koronavirovou epidemii a obrovský premiérův střet zájmů v podobě evropských dotací.

Naopak obě koalice z průzkumů nevycházejí nejlépe. Zatímco Spolu stagnuje na hodnotách kolem dvaceti procent, koalice PirStan postupně klesá a v posledním průzkumu si přišla na pouhých 18 %. To už se však opozičním politikům příliš nezdá.

Čtěte také: Brutální náskok Andreje Babiše. Tohle nikdo nečekal

V posledních týdnech kolují zvěsti, že si Babiš kupuje v průzkumech +5 % pro ANO. Pokud je to pravda, je to vážné obvinění, které bychom měli prošetřit minimálně na půdě Senátu. Vyzývám oznamovatele, aby se nebáli a řekli pravdu veřejně. V sázce je naše demokracie,” vyslovil na svém Twitteru veřejně podezření pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Tomu by se příliš nedivil Miroslav Kalousek, který v diskuzi odvětil: “Pane senátore… dnes a denně vidíme v přímém přenosu, jak si Babiš kupuje za naše vlastní peníze všechno. Média, novináře, ziskovost Agrofertu, chamtivost služebníků a svědomí zbabělců… průzkumy jsou v tom marginálie. Nechte to být, průzkumy nejsou volby.

Wagenknecht však nesouhlasí s tím, že by to byla marginálie, protože jsou to i průzkumy veřejného mínění, co zejména nerozhodnuté voliče velmi ovlivňuje. “Kupuje si za peníze daňových poplatníků, jak píšete, skoro vše. Ale manipulace volebních průzkumů marginální podle mě není. Nad tím bych oči úplně nezavíral,” uvedl senátor.

Pokud by tomu bylo skutečně tak, jak říká Wagenknecht, znamenalo by to, že volby ještě zdaleka nejsou rozhodnuté a že možná vůbec nevidíme, jak se věci ve skutečnosti mají.

Slovům Lukáše Wagenknechta přitom nahrává také včera zveřejněný průzkum společnosti Data Collect pro Českou televizi, kterou nelze podezírat z toho, že by nadržovala Andreji Babišovi. V něm je sice ANO stále na prvním místě, ale jen s 25 % a malým náskokem na druhé Spolu a třetí PirStan. Oproti tomu průzkum Stemu přisoudil ANO 32 % a druhému Spolu jen 20 %.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
79 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments