Brutální náskok Andreje Babiše. Tohle nikdo nečekal

Kdyby ještě někdo před pár měsíci predikoval, že tři týdny před volbami bude Hnutí ANO vést průzkumy veřejného mínění s obrovským náskokem 12 procentních bodů, měli by ho mnozí za blázna. Jenže právě to se teď děje. Nejnovější průzkum renomované agentury STEM ukazuje drtivý náskok strany Andreje Babiše, který se navíc neustále zvyšuje.

Potvrzuje se skutečnost, že koalice Spolu ustrnula na dvaceti procentech preferencí a nedokáže se posunout výše. A to přesto, že její volební potenciál je podle průzkumů ze všech stran nejvyšší. Volební potenciál však není to samé, co volební model. Zohledňuje totiž všechny hlasy, které by strana mohla dostat, pokud by ji volili všichni voliči, kteří ji zvažují, a to i okrajově. Ty však zjevně Spolu nedokáže přesvědčit.

V případě koalice PirStan se ukazuje, že zřejmě již nedokáže zvrátit nepříznivý trend, do kterého se dostala. Na to už je příliš málo času, navíc se nezdá, že by se tato koalice dokázala vymanit z defenzívy, kdy spíše odráží útoky svých konkurentů, než aby něco konstruktivního prezentovala. Aktuální kampaň s Jaroslavem Hutkou zaměřená na důchodce je rovněž spíše rozporuplná. Čtěte více: Písničkář Jaroslav Hutka vyznal lásku Pirátům. Schytal to však ze všech stran

Pokud by se ve volbách potvrdil výsledek z tohoto a dalších obdobných průzkumů, bylo by pro Andreje Babiše sestavení vlády až překvapivě jednoduché. Stačilo by mu jít do koalice s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD), které v průzkumech rovněž posiluje. Společně by mohli utvořit většinu v Poslanecké sněmovně. Naopak, pokud by spolu chtěly vládnout koalice Spolu a PirStan, nestačilo by to.

Přestože mnozí považovali vytvoření dvou velkých předvolebních koalic za spolehlivou cestu, jak dostat Andreje Babiše z vlády, ukazuje se, že tak jednoduché to nebude. Voličům v případě koalic chybí autenticita. Zatímco samostatné strany mohou natvrdo říkat vše ze svých programů, strany v koalicích se musí krotit, aby své partnery nenaštvaly. Ve výsledku potom působí bezzubě. Čtěte více: Naděje na změnu se rozplývá. Koalice selhaly, Babiš zvítězí a bude vládnout další čtyři roky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
96 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments