Umírá nejvíc lidí, firmy krachují a zdražuje se jako o závod. “Zažíváme nejlepší období v historii země,” tvrdí přesto Babiš

Premiér Andrej Babiš se v předvolební kampani zjevně rozhodl ignorovat realitu života v České republice a kreslí občanům vzdušné zámky. Je však otázkou, zda to tentokrát marketingový tým Hnutí ANO přeci jenom nepřehnal.

Kdo se díval na tradiční Babišovo hlášení na jeho facebookovém profilu, pro které se vžilo označení Čau, lidi, musel být premiérovými slovy přinejmenším překvapen. “Bude to peklo, dezinformace, lži, o mně, o hnutí. Česká republika prosperuje,” začal zostra premiér k tomu, že očekává útoky politických konkurentů na svou osobu. Jeho narativ byl jednoznačný. Podle něj je na tom Česká republika v současné době skvěle.

A já jsem byl za vámi. Lidi mají radost, covid končí, vracíme se do normálu. Zažíváme nejlepší období v historii samostatného Česka. My jsme pro to udělali maximum, máme konkrétní výsledky. Máme data, máme čísla a vy to přece sami vidíte. Nevěřte těm dezinformacím, pokud my budeme ve vládě, tak se vám bude dařit dobře,” prohlásil Andrej Babiš.

A jak je to ve skutečnosti?

Tato slova však mohou být vnímána i jako naprosté odtržení premiéra od reality. Ačkoliv se skutečně může zdát, že epidemie je u konce, ve skutečnosti se ministerstvo zdravotnictví chystá na další vlnu. Přestože se domnívá, že bude slabší než loni, s jistotou to nikdo říci nedokáže.

Vakcíny sice fungují, ale velká očekávání do nich vkládaná se tak úplně nenaplnila. Očkovaní lidé mohou virus přenášet, mohou onemocnět a dokonce i skončit v nemocnici, byť v menší míře než neočkovaní. Ukázala se také nutnost pravidelného přeočkování, a to v kratších intervalech, než se původně předpokládalo. Jsou tu nadále obavy z nových mutací koronaviru. Je tak docela možné, že ještě zdaleka nejsme na konci epidemie.

A i kdybychom byli. Je toto skutečně to nejlepší období, které Česká republika historicky zažívá? Vždyť se momentálně jen opatrně pokoušíme o návrat k normálu. Ten navíc podle některých expertů nebude možný zcela, protože covid tu s námi bude nadále. Je tu vyhlídka, že i v dalších letech budeme muset nosit roušky a chránit se i dalšími způsoby.

Část ekonomiky, zejména ta spojená s turistickým ruchem, je zdevastována. Některé firmy zkrachovaly, jiné to čeká v nejbližší době, protože zjistí, že se neobejdou bez státní podpory. Turismus se na předcovidovou úroveň může vrátit až za řadu let, tvrdí odhady. A kdo ví, zda cestovatelský boom v podobě, v jaké ho pamatujeme, neskončil nadobro.

Ekonomika zažívá postcovidový šok, ve kterém nejenže extrémně rychle rostou ceny, ale některé zboží, na které byli lidé zvyklí, není k dispozici, případně se na něj musí čekat. Inflace se zdá být skutečným strašákem současnosti. Například vlastní bydlení je znovu ještě nedostupnější než před covidem. Už tehdy bylo přitom velmi drahé.

Česká republika také zažila největší vlnu umírání od konce druhé světové války. Ačkoliv se řada vládních činitelů snažila koronavirus bagatelizovat, čísla nelžou. Oficiálně na covid zemřelo více než 30 tisíc lidí, ale nadúmrtí byla ještě podstatně vyšší. Nikdo také neví, zda se české zdravotnictví nebude muset vypořádat s masivní vlnou lidí s různými následky této zrádné nemoci.

V takové chvíli vystoupí Andrej Babiš a prohlásí, že se máme nejlépe v historii. Navzdory tomu, že jsou volby a období nadnesených tvrzení, něco takového nelze akceptovat. Na místě by byla naopak pokora, přiznání určitých chyb a ujištění, že už se nebudou opakovat. Pokud si Babiš myslí, že udělal vše správně a lidé se mají skvěle, je to jen cesta k dalším problémům.

Foto: Hnutí ANO

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments