Komentář: Představa, že se lidé budou očkovat neustále dokola, je naivní. Do hry se vrací promoření

Přichází podzim a spolu s ním nová vlna koronaviru. To je spojitost, kterou jsme si osvojili loni, letos si ji podle všeho potvrdíme a napříště si na ni budeme muset zvyknout. S trochou nadsázky se dá říct, že koronavirus je “přesný jako hodinky”. Zatímco celé léto dával pokoj, s příchodem září opět rychle začínají růst počty nově nakažených.

Tentokrát je to ale přeci jen jiné. Značná část společnosti je plně očkována a měla mít svým způsobem klid. Tak jednoduché to ale nakonec nebude. Ukazuje se, že nové varianty viru činí očkování stále méně účinným a vytvářejí nutnost posilujících dávek. Například v Izraeli už za plně očkované považují výhradně ty, kdo absolvovali tři dávky vakcíny. A podle toho se k nim také chovají. Dvě dávky zkrátka už nestačí.

To však vytváří celou řadu navazujících problémů. Předně se s vakcínami pořádně ani nedostalo na rozvojový svět a ten vyspělý už si nárokuje třetí a další dávky, aby posílil svou imunitu. Je třeba si uvědomit, že v asijských či afrických zemí zatím drtivá většina obyvatelstva nedostala ani jedinou dávku. Vzpomeňme přitom na úvahy, které hovořily o tom, že by bylo nejlepší co možná nejvíce lidí proočkovat alespoň jednou dávkou vakcíny a teprve pak postupovat dál. Neuplynulo mnoho měsíců a jsme u třetí dávky. Pokud přijde nějaká další mutace, můžeme se na konci roku bavit už o dávce čtvrté.

Dalším problémem je logistika. Jak se zdá, budou muset očkovací kapacity jet neustále naplno. Očekávaná úleva se nekoná. Je přitom otázkou, zda kontinuální očkování zvládnou realizovat praktici.

To bude do značné míry záležet na nejkritičtějším bodě celé anabáze. Budou se chtít lidé proti koronaviru očkovat každých pár měsíců znovu? Domnívám se, že zde plány politiků, epidemiologů a virologů narazí na drsnou realitu. Většina těch, kdo se nechali očkovat, nejsou nějací nadšenci do vakcín, ale jen a pouze lidé, kteří se chtěli vrátit k normálu. Stát jim v zásadě slíbil, že pokud projdou dvěma dávkami očkování, budou mít pokoj.

Teď však po nich chce, aby se nechali očkovat potřetí, počtvrté a vlastně nikdo neví kolikrát vlastně. Dá se očekávat, že s každou další posilující dávkou určitá část lidí odpadne a proočkovanost bude spíše klesat, než aby stoupala.

Nakonec to tedy stejně možná dopadne tak, že se většina lidí bude muset promořit. To slovo už je natolik zprofanované, že jsem uvažoval nad tím, zda ho vůbec použít. Ale vlastně, proč ne? Vždyť velká část české populace už promořena je, tedy ve smyslu toho, že nemoc prodělala. Už několik studií potvrdilo, že imunita získaná proděláním nemoci je výrazně robustnější než ta, kterou získáte očkováním, ačkoliv se mnozí “experti” dlouho snažili tvrdit opak.

To neznamená, že očkování bylo zbytečné. Ba právě naopak, slouží jako potřebná brzda k tomu, aby proces promořování nezahltil nemocniční kapacity.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments