USA hrozí bankrot. “V říjnu nám mohou dojít peníze,” šokovala ministryně financí

Výdaje v rámci koronavirové epidemie jsou ve Spojených státech amerických extrémní. Administrativa Joe Bidena navíc schválila masivní infrastrukturální balíček, který zemi finančně zatíží způsobem, jaký už desítky let nepamatuje.

V USA se však začíná řešit také otázka, kde na to všechny vzít peníze. Ukazuje se totiž, že zdroje možná opravdu nejsou nekonečné, jak se mnozí domnívali. Ministryně financí USA Janet Yellenová teď varovala, že státní kase by v říjnu mohly dojít peníze. To by se rovnalo víceméně bankrotu, protože stát by nebyl schopen ani hradit své dluhy. Došlo by k tomu za předpokladu, kdy by zákonodárci nenavýšili federální limit maximálního možného zadlužení. Republikáni pro to přitom ruku zvednout odmítají, jak upozorňuje deník New York Times.

Americké ministerstvo podle Yellenové už příští měsíc vyčerpá možnosti mimořádných opatření, na základě kterých vládě poskytuje dostatek prostředků pro její výdaje. Ministryně to napsala kongresmanům ve svém dopise.

Jakmile dojde k tomu, že vyčerpáme všechna dostupná opatření a disponibilní hotovost, Spojené státy se poprvé v historii ocitnou v situaci, kdy nebudou schopny dostát svým závazkům,” varuje Yellenová v dopise. Faktem je, že navýšení limitu pro zadlužení bylo v minulosti spíše rutinní záležitostí, ale v poslední době se stává stále větším předmětem politických bojů mezi demokraty a republikány. Je pravděpodobné, že se s navýšením bude otálet do poslední chvíle. Tím však také roste riziko, že USA nakonec skutečně skončí v technickém bankrotu, protože se proces může někde zadrhnout. Podle Yellenové přitom není známo, v jaký den přesně dojdou zemi peníze, což rozhodování do poslední chvíle ještě více problematizuje.

Pokud by k navýšení dluhové potřeby nedošlo včas, muselo by americké ministerstvo financí volit menší zlo. V takovém případě připadá v úvahu například zastavit vyplácení mezd státních zaměstnanců či sociálních dávek. To by striktně vzato ještě nebyl bankrot země. Ten by nastal až ve chvíli, kdy by USA neuhradily platby útoků státního dluhu. I kdyby to potom zákonodárci dohnali, znamenalo by to obrovský nárůst nedůvěry ve schopnost Spojených států amerických dostát svým závazkům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments