Přestože většina lidí, kteří dnes s covidem leží v českých nemocnicích, nebyla očkována, je tu i poměrně vysoké množství těch, kdo dostali obě dávky vakcíny. Podle imunologa Jiřího Šinkory je to především tím, že jsme do aktuálně používaných vakcín vkládali větší naděje, než byly schopny naplnit.
“Já to tedy věděl od začátku, slizniční imunologie byla jednou z mých specializací, ale přes mou celkem velkou snahu mě nikdo neposlouchal. Holt jsme museli věci již dokázané ověřit vakcinačním experimentem na lidech,” napsal Šinkora ve svém facebookovém příspěvku. Podle něj v této situaci nemá smysl plošné, natožpak povinné očkování. To má totiž jediný význam: vymýcení nemoci. Jenže aktuální výzkumy ukazují, že současné vakcíny nejsou schopny virus vymýtit. I očkovaní lidé se jím infikují a běžně mají mírný průběh nemoci. Mohou však skončit i s těžkým průběhem v nemocnici.
“To, že většina nakažených jsou neočkovaní je jasné – očkované nikdo netestuje. To je asi jako informace, že většina obratlovců v akváriu jsou ryby,” uvádí Šinkora k častému argumentu o tom, že mezi testovanými je velký podíl těch neočkovaných. Faktem ale je, že očkovaní lidé nemají motivaci k tomu, aby se testovali preventivně. Potvrzení o testu po nich nikdo nežádá, protože jsou považováni za bezinfekční, jakkoliv je tato představa vědecky již překonána.
“Spíš je zarážející, že do špitálů se dostává jen 75 % neočkovaných. Co tam dělá tolik očkovaných? Nesliboval jim někdo ochranu před středním a těžkým průběhem? V absolutních počtech je to třeba 6 neočkovaných a 2 očkováni,” uvádí Jiří Šinkora.
Imunolog přitom není odpůrcem očkování, ale vadí mu skutečnost, že se nevysvětlují okolnosti a především to, že jsou k očkování nuceny děti. A to i ve chvíli, kdy je jasné, že očkováním se koronaviru nezbavíme. Děti přitom i bez očkování mají v drtivé většině případů bezpříznakový či lehký průběh nemoci. Naopak, vakcína jim může nabourat imunitu.
“Vakcíny jsou prostě OK pro ohrožené – tedy seniory, lidi obézní a několik diagnóz včetně diabetu, jinak jsou v naprosté většině případů k ničemu. Šíření nemoci nebrání a v několika případech přinášejí zdravotní komplikace,” myslí si Jiří Šinkora.
Foto: Shutterstock