Piráti prudce propadli. Už jsou na pouhých 15 %, hlásí nový průzkum

Další průzkum potvrzuje nepříznivý trend pro koalici Pirátů a Starostů. Jejich uskupení z tohoto hlediska dělá pravý opak toho, než by bylo tři týdny před volbami záhodno, tedy velmi rychle ztrácí voliče. Průzkum agentury Phoenix Research ukázal, že preference této koalice už činí pouhých 15,6 %. To už je v podstatě polovina preferencí, které PirStan zaznamenával v jarních měsících.

Podle Phoenixu by volby vyhrálo Hnutí ANO, kterému přisuzuje relativně střízlivých 25,4 %, zatímco jiné průzkumy pro stranu Andreje Babiše hlásí i pokoření třicetiprocentní hranice. Tyto průzkumy však zpochybnil senátor Lukáš Wagenknecht, podle kterého si v nich Andrej Babiš připlácí za navýšení preferencí. Čtěte více: “Babiš si kupuje průzkumy,” odpálili bombu Piráti. Možné vysvětlení nečekaného náskoku Hnutí ANO

Na druhém místě by se dle tohoto průzkumu umístila koalice Spolu, která by získala 17,1 % hlasů. Stabilní preference ukazuje Svoboda a přímá demokracie (SPD), jež by se dostala na 11,5 % hlasů.

Do Poslanecké sněmovny by nakonec proniklo také Hnutí Přísaha Roberta Šlachty, o kterém v poslední době přestalo být tak trochu slyšet, což odpovídá stagnaci preferencí jeho strany. Ještě před pár měsíci se tomuto hnutí předpovídal rychlejší růst.

Volební preference a potenciál – září 2021. / Foto: Phoenix Research

Dle dat Phoenixu by nakonec uspěla i ČSSD se šesti procenty, jakkoliv je takový výsledek pro tradiční levicovou stranu spíše ponižující. Dnešní sociální demokracie však hraje už jen o přežití.

Na samé hranici nutné pro vstup do Sněmovny je potom Trikolóra podporovaná Svobodnými a Soukromníky. Ta se dostala na 4,6 % a do poslední chvíle tak bude bojovat o pokoření pětiprocentní hranice. Už poměrně jasně jsou však venku komunisté. KSČM by podle agentury dostala jen 3,3 % hlasů.

Čtěte také: Brutální náskok Andreje Babiše. Tohle nikdo nečekal

Výzkum Phoenix Research probíhal od 1. do 10. září a účastnilo se jej 1100 respondentů starších 18 let.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments