Lék na bolest Ibuprofen: Proč se větší dávka míjí účinkem

Při akutních bolestech hlavy, zad nebo dalších potížích mnoho lidí automaticky sahá po ibuprofenu neboli brufenu. Když jedna tableta nezabere, obvykle přihodí další. Jenže účinnost ibuprofenu je omezená: rovnice větší dávka pro větší bolest funguje jen do určitého bodu a pak pozbývá efektivity.

Účinná látka ibuprofen se řadí mezi nesteroidní antirevmatika (NSAR) a působí nejen proti bolesti, ale mírní také zánětlivé procesy v těle. V lékárně je ibuprofen volně prodejný, a to v dávkách od 200 do 400 miligramů. Lékaři pak mohou předepsat také tablety s vyšším obsahem účinné látky, a to od 600 do 800 mg.

Tři tablety proti bolesti

Maximální denní dávka volně prodejných brufenů činí 1200 mg. Tato hranice má za cíl především snížit riziko možných vedlejších účinků a komplikací. Pokud vám ibuprofen předepíše lékař, můžete pod jeho dozorem brát až 2400 mg denně. Vyšší dávka je možná především proto, že veškerá rizika s tím spojená má lékař pod kontrolou tím, že vás bude zvát na pravidelné prohlídky a provádět například krevní testy, kterými ověří, že taková dávka nepáchá jinde v těle nějaké škody.

Vyšší dávky ibuprofenu přitom nejsou spojené pouze se zdravotními riziky, ale samy o sobě nepřinášejí kýžený efekt. Kdo se domnívá, že více brufenu dokáže bolesti řešit lépe, bude pravděpodobně zklamán. Právě od dávky 1200 mg denně totiž už není pozorován žádný efekt na bolest. Dojde totiž k nasycení organismu, takzvanému “ceiling-efektu”.

Pokud vám tedy jde pouze o utlumení bolesti, měli byste tak užívat ibuprofen maximálně třikrát denně v dávce 400 mg, tedy každých osm hodin. Vše nad tuto hranici už v boji s bolestí nepomůže a jen zbytečně zatěžuje organismus.

Protizánětlivé účinky nemají limit

Proč tedy mohou lékaři předepsat vyšší dávku? Jde především o druhou z důležitých funkcí ibuprofenu, a to tu protizánětlivou. I tehdy, kdy není možné dosáhnout lepších výsledků v potlačení bolesti, může vyšší dávka pomoci v případě, že tělo trápí silný zánět. Jak už jsme ale uvedli, takto vysoké dávkování už je mnohem rizikovější a je třeba ho provádět pod odborným dohledem.

V kombinaci s kofeinem účinnější

Podle některých studií lze ale účinnost ibuprofenu proti bolesti přeci jen navýšit nad limit, a to v kombinaci se 100 mg kofeinu. Kromě vyšší účinnosti je takto docíleno také rychlejšího působení tabletek. Ve výsledku tak lidé užívající tuto kombinaci potřebují menší množství ibuprofenu.

Foto: Freepik

0 0 hlasuj
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments