Lékaři u Zemana objevili nečekanou věc. Je na tom lépe než většina seniorů

Prezident Miloš Zeman se musel podrobit operaci poté, co si zlomil pravou ruku v paži. Večer totiž za účelem přemístění se od televize na jiné místo ve svém bytě odmítl pomoc od ochranky a podpůrnou hůlku. Následně však upadl a přivodil si zlomeninu.

Zlomeniny ve stáří jsou časté

Podle lékařů je zlomenina prezidenta Miloše Zemana doslova ukázková v tom, že je pro seniory jeho věku typická. Statistiky říkají, že zlomeninu si přivodí každý desátý senior, který upadne. To je výrazně více než jaké jsou statistiky v celkové populaci. Důvod je obecně dobře známý a jmenuje se osteoporóza. Spolu s přibývajícími léty totiž pomalu řídnou kosti, až se z toho stane nemoc sama o sobě. I poměrně banální příhody pak mohou končit nepříjemnými zlomeninami. Podle lékařů přitom osteoporózou trpí každý pátý muž starší 50 let. Ve věku Miloše Zemana, kterému je 75 let, už je to přitom většina.

Právě osteoporóza je prokletím důchodového věku. V kombinaci se zvýšenou nestabilitou starších lidí jde o generátor neustálých problémů. Důchodci statisticky padají častěji. Může je přepadnout náhlá nevolnost, případně výkyv v tlaku, ale mohou trpět i nějakým neurologickým onemocněním, jako je neuropatie, kterou má prezident Zeman.

Prezident nemá osteoporózu

Za pád Zemana může s největší pravděpodobností právě neuropatie, kdy prezident ztrácí cit v dolních končetinách. Sama zlomenina byla ale spíše nešťastnou náhodou. Lékaři totiž zjistili, že Zeman je na tom lépe než drtivá většina lidí v jeho věku a osteoporózou netrpí. “Při operaci, vše zlé je k něčemu dobré, lékaři zjistili, že pan prezident ve svém věku u netrpí odvápněním kostí. A to je moc dobře pro hojení,” uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle něj si rekonvalescence vyžádá přibližně šest až osm týdnů. Ohroženo nemá být jeho televizní vystoupení, které je v plánu na 6. září. “V sobotu, nejpozději v neděli, by pan prezident měl být propuštěn do domácího ošetřování do Lán,” uvedl Ovčáček.

Nejde o první incident Miloše Zemana v prezidentské funkci. Už v roce 2013 doma nešťastně upadl, když zakopl o koberec. Tehdy si ale pouze pohmoždil koleno, byť i tak s musel nějakou dobu pohybovat na vozíku.

Foto: hrad.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments