Lékaři upozorňují na stále častější příznak Covidu-19. Objevuje se jako jeden z prvních

Pokud bychom chtěli vypsat všechny možné příznaky koronavirové infekce tak, jak je lékaři od začátku letošního roku postupně zaznamenávali, popsali bychom zřejmě pěkných pár stran. Ukazuje se totiž, že na rozdíl od chřipky dokáže Covid-19 zasáhnout nejen plíce, ale také řadu dalších orgánů a z toho také vyplývá různorodost symptomů. Některé byly na celém světě zaznamenány v jednotkách případů, jiné jsou naopak častější a pacienty s koronavirem velmi spolehlivě identifikují. Kromě typických příznaků, jako je kašel nebo bolest hlavy, jež ale lze zaměnit s jinými nemocemi, se covid projevuje také velmi specificky, například ztrátou čichu a chuti, o něž někteří lidé přišli dokonce na dlouhé měsíce.

Koronavirus doprovází Tinnitus

Dosud však bylo překvapivě málo pozornosti věnováno příznaku, který se rovněž u pacientů objevuje dlouhou dobu, ale nemusí být hned tak dobře rozpoznatelný. Týká se dalšího z lidských smyslů, sluchu. Lékaři postupem času zjistili, že si pacienti s koronavirem stěžují na problémy se sluchem, ve výjimečných případech dokonce i na většinovou nebo celkovou ztrátu sluchu.

U řady pacientů přitom nejde jen o to, že by nedoslýchali, ale problémy se sluchem jsou u nich širšího rázu a velmi se podobají onemocnění nebo syndromu, který je znám pod názvem Tinnitus. Ten není ničím novým a bohužel trápí velké množství lidí, kterým lékaři příliš nedokáží pomoct, vzhledem k tomu, že jde o neurologické onemocnění. Obvykle je způsobeno zraněním ucha nebo sluchových nervů. A právě ty podle všeho napadá také koronavirus. Děje se tak podobně jako v případě nervů čichových.

Jde o vratný stav?

Na problém upozornila rozsáhlá studie Anglia Ruskin University, kterou provedla ve spolupráci s britským sdružením pacientů s nemocí Tinnitus. Výsledky byly přitom až překvapivě jednoznačné. Celých 40 % lidí s potvrzeným koronavirem nebo jinými příznaky, které ho de facto potvrdily, měli také potíže se sluchem. Obvykle to nebyla vyloženě ztráta sluchu, ale právě nejrůznější poruchy, jako je pískání či bzučení v uších. Někteří z respondentů měli problémy se sluchem už předtím, přičemž koronavirus jejich potíže jednoznačně zhoršil. Vědci proto zkonstatovali, že problémy se sluchem, případně Tinnitus je možné považovat za příznak Covidu-19.

Vědci zatím nedokáží říct, zda Tinnitus způsobený koronavirovou infekcí je ve všech případech vratným stavem. Jak už jsme zmínili, tato nemoc může neznalým připadat na první pohled banální, ale pacientům výrazně zhoršuje kvalitu života, protože časem vede k depresím. Pokud by se sluchové nervy nevrátily zpět do kondice, byl by to velký problém a další jasný důvod, proč se před nákazou co možná nejvíce chránit.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments