Letní dovolená už s očkovacím pasem, chce Evropská unie. Ministr Petříček prozradil priority České republiky

Evropská komise oznámila plán na přípravu digitálního vakcinačního průkazu, který by měl být hotový do léta. Dovolené už by tak měly probíhat s ním. Tento doklad by měl potvrzovat, zda je jeho majitel očkovaný proti nemoci covid-19. Zavedení takového očkovacího pasu podpořila i česká vláda, ovšem s několika podmínkami.

Zavedení očkovacího pasu prosazují především země na jihu Evropy, podle kterých je to cesta, jak zajistit bezproblémovou turistiku. Právě tyto státy jsou nejvíce závislé na turistickém ruchu. Státy EU se ale zatím nedokázaly dohodnout na tom, zda a jaké výhody by měl očkovací průkaz držitelům přinášet. Je pravděpodobné, že se o tom povedou náročné diskuze, zároveň je ale víceméně jasné, že nějaké výhody s sebou ponese, protože jinak by byl zbytečný.

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka je stanovisko České republiky k očkovacímu průkazu kladné, ale s tou podmínkou, že půjde jen o dočasné řešení po dobu trvání pandemie. Potom bychom se s průkazem měli opět rozloučit. “Naše priorita je, aby to nebylo diskriminační,” uvedl také Petříček.

Po technické stránce nejde o nic složitého. Očkovací průkaz nebo pas by měl mít tištěnou i digitální podobu a v zásadě tak půjde jen o potvrzení o tom, že dotyčný očkování absolvoval.

Evropská komise varuje před tím, že pohled jednotlivých států možná bude tak rozdílný, že shoda nebude možná. Potom by zřejmě nastal zmatek, protože by každý ze států řešil očkovací průkaz po vlastní ose. S tím jako se záložním plánem počítá podle Petříčka i česká vláda. Ta by se v takovém případě pokusila alespoň o jednotné řešení v regionu, například v rámci Visegrádské čtyřky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments