Léto zřejmě už úlevu nepřinese. Na britskou mutaci totiž počasí nestačí, varuje Prymula

Loni v létě se mohlo zdát, že jsme nad koronavirem úspěšně zvítězili. Čísla klesla k zanedbatelným hodnotám a lidé se na krátko vrátili ke svým běžným životům. Mluvilo se například o tom, že virus oslabil a už nepředstavuje takovou hrozbu. Většina odborníků však přeci jen varovala, že půjde pravděpodobně jen o vliv počasí. To se nakonec potvrdilo a dnes už je to podepřeno i vědeckými studii.

Neznamená to však, že se stejný efekt musí zopakovat i letos. Koronavirus totiž zmutoval a jeho nové varianty mají jedno společné: šíří se výrazně rychleji. “Klimatické podmínky ukazovaly, že v letních měsících intenzita šíření klesla asi o čtyřicet procent. Kdybychom to zprůměrovali s ohledem na britskou, jihoafrickou a další mutace, tak by se tento efekt de facto vyrušil. Mutace má plusový efekt, letní sezona minusový, to by znamenalo, že by se virus šířil podobně jako tomu bylo v první vlně,” řekl pro Lidové noviny epidemiolog Roman Prymula, který je nyní poradcem prezidenta Miloše Zemana.

Britská mutace už v České republice převládá a pomalu se začíná šířit i ta jihoafrická. Ta je rovněž velmi nakažlivá a navíc na ni tak dobře neúčinkují vakcíny či protilátky získané z prodělané nemoci.

Podle Prymuly je třeba se připravit na to, že šíření koronaviru bude z tohoto důvodu rychlejší i v jarních a letních měsících, kdy by v případě původní varianty jinak už epidemie oslabovala. “Platí, že šíření bude rychlejší, než bylo v první vlně, a zásadně rychlejší, než bylo v letních měsících, a s tím se musí počítat. Je to signál, že opatření, která dřív byla účinná, už v této podobě účinná být nemusí,” říká epidemiolog.

Lidstvo má teď ale jiný trumf a tím je vakcína. Přestože se v České republice očkuje pomalu, každý den přibývají už desítky tisíc lidí s vakcínou. To by mělo pomoci naopak šíření viru brzdit, pokud se nepotvrdí obavy vědců, že nakonec vznikne nějaká mutace, která bude vůči vakcínám zcela imunní. Farmaceutické společnosti sice deklarují, že dokáží vakcíny poměrně rychle upravit, ale pak je musí znovu vyrobit a lékaři je musí dokázat podat lidem.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments