V Chorvatsku chystají opatření proti masovému turismu

V rámci masového turismu jsme to dopracovali tak daleko, že jednotlivé země už o takové množství lidí přijíždějících z jiných zemí nemají zájem. Hovoří se o tom v celém světě a první země, jako například Rakousko nebo Itálie, už v některých svých regionech zavádějí nejrůznější omezení pro turisty a jejich počet. Například zákaz budování nových ubytovacích kapacit, případně zpoplatňování návštěv určitých míst.

Země není nafukovací

Ovšem Chorvatsko jde ještě dále a chystá zákon týkající se omezení turismu v celé zemi. Zapomeňme na doby, kdy Chorvaté lákali každého jednoho turistu a bylo jim jedno, že přijíždí s plnou taškou řízků a dalšího jídla. Alespoň nějaké peníze na místě přeci jen utratil. Jenže situace se změnila. Dnes si Chorvatsko oblíbili bohatí Němci a další movitější turisté, kteří zde v přepočtu na člověka nechávají mnohonásobně vyšší částky.

Takže pokud si dáme dvě a dvě dohromady, vyjde nám, že pokud se bude omezovat turismus v Chorvatsku, doplatí na to právě Češi, kteří už jsou zase považováni spíše za chudé příbuzné a u nichž opět začínají vadit zvyky, jako že se nestravují každý den v restauraci, ale raději si něco uvaří v apartmánu.

Určitá regulace turismu v Chorvatsku je asi potřeba. Nejpozději loňská sezóna ukázala, že země není nafukovací a že příliš mnoho turistů nedělá dobrotu. Místním sice přinášejí peníze, ale čeho je moc, toho je příliš.

Foto: Shutterstock

Už jich je moc

Nové opatření má za cíl omezit turismus především na těch nejfrekventovanějších místech. Může se tedy docela jednoduše stát, že tam na vás nezbude místo. Ještě přitom není zcela jasné, jak to celé bude probíhat. Zda se budou za lukrativní místa platit nějaké poplatky navíc nebo zda se jednoduše udělá nějaký strop pro maximální počet lidí v dané lokalitě. Důvodem je snaha o zlepšení kvality života místních, ale také ochrana životního prostředí. Každopádně se raději informujte, zda v oblasti, kam se chystáte, nepanují nějaká omezení.

Turismus byl v Chorvatsku dlouhodobě neregulovaný, protože přinášel peníze. Jenže způsobil také mnoho problémů, které teď země jen obtížně řeší. V lukrativních lokalitách například už vůbec nebydlí místní, protože všechny ubytovací kapacity jsou určeny pro turisty. Ti však přijíždějí jen na maximálně čtyři měsíce v roce. Po zbytek roku jsou pak tyto lokality vylidněné, s čímž se pojí další potíže.

Komentář Aleše Kulhánka

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments