Levný lék na koronavirus opravdu funguje. Zabírá do 90 minut a lze brát i preventivně

Když před několika týdny do té doby nepříliš známý český imunolog a epidemiolog Jiří Beran informoval odbornou i laickou veřejnost o účincích desítky let starého léku Isoprinosine na koronavirus, strhl obrovský zájem.

Isoprinosine už lékaři používají

Nešlo totiž jen o další výkřik do tmy. Beran lék představil svým kolegům jako řešení potíží, které způsobuje nemoc Covid-19. A mohl rovnou nabídnout i něco navíc. Kromě toho, že lék otestoval na sobě a na svém synovi poté, co se koronavirem nakazili, doporučil ho také ošetřující lékařce v domově seniorů v Litovli. Ten byl koronavirem promořen a onemocnělo zde několik desítek seniorů v pokročilém věku. Na rozdíl od většiny dalších domovů důchodců zde nikdo nezemřel.

Čtěte také: Český imunolog léčí koronavirus lékem za pár korun. Nikoho ale nezajímá, protože na něm nepostavíte byznys, tvrdí

Od té doby už se podle všeho leccos změnilo. Isoprinosine pro léčbu Covid-19 používá řada lékařů. “Řada lékařů lék využívá a považuje ho za účinný. Proto chceme provést studii, která označí isoprinosine za lék účinný na covid,” řekl Jiří Beran pro Lidové noviny. Jeho slova potvrzuje také Martin Balík, který je vedoucím lékařem Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN, kde léčí nejtěžší případy s covidem.

Problémem je ale skutečnost, že Isoprinosine není v českých registrech veden jako lék, kterým by mělo být takové onemocnění léčeno. Správně má být předepisován například na léčbu oparů nebo při poruchách buněčné imunity. V okolních zemích, jako je Slovensko, Polsko či Maďarsko, je přitom tento lék katalogizovaný také pro léčbu akutních respiračních onemocnění. To je důležité zejména proto, aby lékaři byli chráněni v případě, že by se v léčbě něco pokazilo. Dnes tak sice pacienty Isoprinosinem léčí, ale pouze na vlastní riziko.

Premiér chce klinickou studii

Jiří Beran se přitom dostal až k premiéru Andreji Babišovi, kterému Isoprinosine a jeho prokazatelné účinky v léčbě koronaviru představil. Premiér z toho byl nadšený a vzal to za svůj projekt. Po schůzce s panelem odborníků oznámil, že by Česká republika měla spustit klinickou studii, která by účinky Isoprinosinu definitivně prokázala. Mohly by se do ní zapojit české nemocnice, ve kterých se léčí nejvíce pacientů s vážným průběhem nemoci. Jde například o pražskou Bulovku, Ústřední vojenskou nemocnici nebo fakultní nemocnice v Ostravě a Brně.

Čtěte také: Lék proti koronaviru za pár korun řeší už i premiér Babiš. Všichni důchodci po jeho podání přežili, oznámil

Imunolog Jiří Beran pak poukazuje na další důležitý rozměr tohoto léčiva. Dá se podle něj brát preventivně, a to ve velmi nízkých dávkách. V takovém módu by ho podle něj mohly užívat zaměstnanci domovů důchodců a ohrožené skupiny. Jedním dechem ale zdůrazňuje, že preventivní užívání zdravým a nerizikovým člověkem nedává smysl.

Důležité je začít s léčbou včas

Podle Berana je léčba Isoprinosinem nejúčinnější v samých počátcích onemocnění, a to proto, že posiluje celkovou imunitní odpověď organismu. Podle imunologa je tak poměrně nešťastné, když se lidé výsledky testů na Covid-19 dozvídají s několikadenním odstupem. Měli by výsledek znát okamžitě poté, co je vyhodnocen.

Měl jsem možnost si prohlédnout klienty domova pro seniory v Litovli, kde se virus vyskytl, a projít si jejich záznamy. Ukázalo se tam, že člověk bez příznaků, avšak s pozitivním PCR testem, by měl isoprinosine dostat co nejdříve, nečekat s tím. V opačném případě to totiž často končilo hospitalizací,” vrátil se Beran k případu litovelského domova seniorů.

Dostupnost Isoprinosinu

Lékaři Isoprinosine běžně používají pro léčbu pacientů, kteří trpí imunodeficiencí, což je snížená schopnost imunitního systému reagovat na podněty. Lék totiž podporuje aktivitu NK (natural killer) buněk. “Když se do buňky dostane virus, pošle na její povrch kousíček proteinu a ukáže, že je ta buňka infikovaná. NK buňky putují tělem a všude hledají, jestli ta buňka nemá znak napadení. Když ji má, celou buňku i s virem zničí,” vysvětluje Beran. Tehdy započne imunitní reakce a začne cvičit bílé krvinky k tomu, aby byly schopny zabít buňky napadené tímto konkrétním virem. Podle Berana dochází ke zvýšení hladiny důležitých NK buněk už 90 minut od podání léku.

Lék Isoprinosine je na trhu přibližně padesát let a prodává se ve více než 70 zemích světa. Vyrábí ho přitom asi čtyři desítky výrobců, protože exkluzivní práva na něj už vypršela. Z byznysového hlediska tak není příliš zajímavý, a tak žádná z farmaceutických firem neiniciovala klinickou studii, protože o případný zisk by se stejně musela dělit s ostatními.

Isoprinosine je přitom relativně levným lékem, rozhodně pak v porovnání s remdesivirem, jehož pětidenní dávka vyjde na padesát tisíc korun. Oproti tomu Isoprinosine je v lékárnách dostupný do pěti set korun. K dispozici je však pouze na předpis. Odborníci pak varují předtím, aby ho lidé hromadili, protože pak by hrozilo, že ho nebude dostatek pro pacienty, kteří ho opravdu potřebují.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *