Lidstvu hrozí do roku 2100 katastrofa. Vědci přišli s kontroverzním plánem, jak jí zabránit

Vědci přinesli informace o nové metodě, která dokáže regulovat sluneční záření směřující na Zemi. Toto řešení by dokázalo eliminovat katastrofální vysušování povrchu zeměkoule. Autory této novátorské myšlenky jsou přední kapacity z univerzity v Kapském městě. Právě zde a v dalších afrických zemích obyvatelé se suchem a nedostatečnými zásobami vody bojují nejvíce.

Zatemnění Slunce by zabránilo suchu

Je to právě stále větší sucho, co nutí vědce přemýšlet nad experimenty, bez kterých se v budoucnu lidstvo pravděpodobně neobejde. Jde zkrátka o to, aby se zamezilo vysoušení zemského povrchu. Neustále totiž narůstá počet oblastí, kde lidem chybí pitná voda. Ještě před několika desítkami let to přitom nebylo prakticky žádné téma.

Jeden z největších nedostatků vody pociťují právě lide v Jihoafrické republice, což je nejvyspělejší země na africkém kontinentu a jako taková má značnou spotřebu pitné vody. Té už se však přestává dostávat. Zdejší experti proto přišli s myšlenkou “zatemnění slunce”. V článku, který publikovali v odborném časopise Environmental Reasearch Letters, navrhují, aby lidé do atmosféry začali vstřikovat částice oxidu siřičitého. Tím by se vytvořil obrovský mrak, který by zabránil dopadu slunečních paprsků na povrch zeměkoule.

Tato metoda podle nich dokáže dramaticky snížit riziko příchodu extrémního sucha, tedy takzvaného “dne nula”. Toto riziko je do roku 2100 značné, pokud lidstvo nic nepodnikne. Samotná realizace tohoto plánu by riziko snížila o 90 %. Nejde přitom o nic tak zásadně složitého. Například Čína podobné metody využívá, pro změnu k rozhánění mraků.

Plán, který by mohl rozpoutat světovou válku

Kapské město už řadu let čelí obrovské krizi, kterou způsobuje právě nedostatek pitné vody. Nejblíže se město ke dni nula dostalo v roce 2017, kdy zásoby vody v místních nádržích poklesly na pouhých 13 % svého stavu.

Umělé zatemnění Slunce má však i své kritici. Ti poukazují na neefektivnost takového kroku, který navíc neřeší prapodstatu problému. Tím je podle nich změna klimatu. Podle portálu Science Times by dokonce snahy o zatemnění Slunce mohly vést k nové světové válce.

Foto: Freestock