Lukašenkův režim se otřásá v základech. Bělorusko opanovaly obří demonstrace, na pomoc volá Putina

Ještě nikdy nečelil běloruský prezident Alexandr Lukašenko takovému tlaku jako dnes. U moci se drží nepřetržitě od roku 1994, a přestože už v minulosti leccos nasvědčovalo tomu, že svou pozici bude muset opustit, vždy se v ní nakonec dokázal udržet. Zřejmě ne nadarmo se mu přezdívá “poslední evropský diktátor”.

Zmanipulované volby nepřekvapily

Nikoho vlastně příliš nepřekvapilo, když dokázal zvítězit i v posledních volbách, jež se odehrály před týdnem. Dopředu si nechal represivními složkami vyčistit pole protikandidátů, a když proti němu nastoupila manželka jednoho z nich, Sjatlana Cichanouská, bral to jako atraktivní střet, ve kterém se domníval, že nemůže prohrát. Jenže za kandidátkou se spojila veškerá opozice a do té doby politikou nepolíbená žena navíc díky svému občanskému projevu dokázala získat na svou stranu velkou část voličů. Přesto volby, podle všeho opět veskrze zmanipulované, vyhrál Lukašenko s 80 % hlasů.

Od té doby se Bělorusko otřásá v základech. Naposledy se v Minsku shromáždili příznivci opozice, aby protestovali proti svému autoritářskému vládci. Není známo, kolik přesně se protestů účastnilo lidí. Jisté ale je, že byly masové, a to v zemi dosud nevídaným způsobem. Podle reportéra agentury AFP šlo o sto tisíc lidí, ale nezávislý internetový portál tut.by uváděl číslo dokonce dvojnásobné.

Demonstranty podporují už i státní novináři

Při svém pochodu přes Bulvár nezávislosti byli demonstranti na znak svých mírumilovných cílů oblečeni v bílé barvě a ověšeni květinami a balónky. Z davu znělo jasné “Jdi” adresované právě Alexandru Lukašenkovi. Demonstranti nesli také 100 metrů dlouhou červeno-bílou vlajku. Tu nechal Lukašenko po svém zvolení nahradit novou a ta původní nyní slouží opozici v této východoevropské zemi. K podporovatelům demonstrace se zařadili také dosud loajální žurnalisté státní televize, podnikatelé, vědci i bývalý ministr kultury Pavel Latuško.

Lidé následovali výzvy Sjatlany Cichanouské, které ze svého exilu v Litvě, kam bezprostředně po prohraných volbách odjela, vyzvala k celonárodním protestům. Oznámila také založení komise, která má připravit změnu vlády v Bělorusku.

Braňte svoji zemi, vyzývá prezident

Lukašenko na svou podporu svolal protidemonstranci, kam přišly rovněž davy, ale výrazně méně početné. “Povolal jsem vás sem, abyste mě bránili,” promluvil prezident ke svým příznivcům na shromáždění v Minsku. “Navíc můžete poprvé po čtvrtstoletí bránit svou zemi a její nezávislost.” Obvinil také okolní státy z toho, že proti němu inscenují puč. Jmenoval Polsko, Ukrajinu, Litvu a Lotyško. Už dříve ale mluvil o tom, že demonstranti jsou řízeni i z České republiky.

Alexandr Lukašenko je aktuálně téměř bez spojenců. Zatímco dříve umně využíval vlivu Evropské unie i Ruska ve svůj prospěch a dokázal mezi těmito mlýnskými kameny balancovat, dnes je kritizován jak ze strany představitelů EU, tak nemá potřebnou oporu z Ruska. To ještě před volbami obvinil ze snahy destabilizovat situaci v zemi. Teď už se ale snaží s prezidentem Vladimirem Putinem opět najít společnou řeč. Vzhledem k rozměrům demonstrací je zřejmě Rusko, které nebude chtít připustit demokratizační proces na svých hranicích, jeho jedinou záchranou.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *