V rámci celosvětové konference o AIDS, která se odehrává v Amsterdamu, varovali přední odborníci před dramatickým rozšířením této nemoci oslabující imunitní systém.
Alarmující zvýšení počtu nových infekcí spolu s nárůstem mladších vrstev obyvatelstva zejména v nejpostiženějších zemí je časovanou bombou. Podle experta na AIDS, Marka Dybuly, je na spadnutí “krize historických rozměrů”.
Vědci žádají více prostředků na boj s touto zákeřnou nemocí. Svět je podle nich aktuálně ohrožen jako ještě nikdy tím, že nad epidemií ztratí kontrolu. Vinu na tom má nejen demografický vývoj, ale také fakt, že pozornost států se od AIDS přesunula k jiným problémům. Aktuálně prý chybí sedm miliard dolarů. Pokud se peníze nenajdou, bude zanedlouho potřeba mnohem více.
Léky poskytují pocit falešné jistoty
Paradoxně za novou vlnou epidemie stojí účinné medikamenty, které jsou nyní pro léčbu AIDS k dispozici. Antiretrovirální léky dávají svým způsobem falešný pocit, že problém AIDS je dnes v podstatě zvládnutý. Pravdou je, že pacienti, kteří se k této drahé léčbě dostanou, což platí zejména ve vyspělých západních zemích, se mohou těšit v podstatě z plnohodnotného života. Dokonce se mohou dožít stejného věku, jako kdyby se virem HIV nikdy nenakazili.
Bohužel k těmto lékům se včas nedostane značná část nakažených. Navíc prostředky, které je do nich zapotřebí investovat v rozvojových státech, potom chybí na preventivní pomoc, například v podobě bezplatně poskytovaných kondomů.
Organizace spojených národů si vytkla za cíl, dosáhnout konce epidemie AIDS do roku 2030. Zatím to vypadá jen jako zbožné přání. Jen v roce 2017 se virem HIV nakazilo dalších 1,8 milionu lidí. Celkem žije s virem podle odhadů 36 milionů lidí, většina z nich v Africe. Bohužel jedním z nejpostiženějších regionů je také východní Evropa.
Foto: Freepik