Stále častěji chodíme pro léky do lékárny místo k lékaři. Je to chyba?

Zhruba polovina lidí při nemoci navštíví lékárnu místo lékaře. Důvodem je to, že lékárny jsou nejdostupnější zdravotnická zařízení. Mnohdy samoléčba skutečně stačí, mnohdy však může dojít k tomu, že situaci neodhadneme správně.

Dobrý marketing

Tak se děje proto, že je v dnešní době populární marketing tvrdící, že na každou nemoc existuje snadno dostupný lék. Díky tomu nemusíme u lékaře ztrácet drahocenný čas. Do lékáren chodíme kvůli nachlazení, bolesti hlavy, zubů, alergiím, zažívacím obtížím, běžným očním infekcím, poraněním a drobným ranám.

Bolest hlavy, ale jaká?

Častým důvodem návštěvy lékárny je mírná bolest hlavy. Je ale opravdu jen mírná? Jak skutečně poznat, zda ještě vůbec jde o mírnou bolest hlavy nebo jiné potíže? Lékárník s vámi může vést konverzaci o vašem problému, ale dá pouze rady na základě toho, co sami popíšete. Takže celý tento proces je hlavně o vás. Často lékárníci nemocné posílají za lékaři, pokud usoudí, že jde o problém nad jejich rámec.

Špatné sebe diagnózy

Přeléčit rýmu bez doktora zvládne každý, ale co vážnější problémy a jak je poznat bez nebo s minimálními zkušenostmi? V dnešní době jsou například velmi časté pokusy o samoléčbu infekce močových cest. Pokud se problém nepodaří přeléčit ihned na začátku, musí být nasazeny antibiotika, která však může předepsat pouze lékař. Pokud tedy lékárník pozná, že domácí léčba není efektivní, postiženého předá lékařské pomoci. Lidé díky snaze vše přeléčit, mohou podcenit některé projevy těla, nebo oddalovat velmi vážnou diagnózu.

Věříme lékárnám až moc?

Lékárníci mají profesi, kdy prodávají léky a zároveň dávají cenné rady. Věříme jim, ale pozor – lékárník není lékař. Lékárník má pouze poradit, doporučit, ale lékař provede přesnou diagnózu vašeho problému. Spousta lidí dnes dbá na zdravý životní styl, pohyb a výživu, aby předešlo zdravotním komplikacím, a od lékárníků mohou čerpat inspirace. Na rozdíl od doktorů, lékárníkům se nevyhýbáme. Důvodem je strach z doktorů, protože nám to není příjemné, nebo je na místě strach, že nám neumožní vykonávat pracovní činnost, nebo prostě nemáme čas na jejich návštěvu. Lékárníci však mají s tímto vzrůstajícím trendem jasný úkol – rychle rozpoznat závažnost problému a kdy jedince poslat k lékaři či povolit domácí léčbu.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments