Měl jsem víc trvat na rouškách, připustil chybu ministr Vojtěch. Epidemiolog Maďar měl zřejmě pravdu

Když se připravovala opatření proti koronaviru, která měla začít platit od prvního září, provázely to nejrůznější zmatky. Ministerstvo zdravotnictví nakonec oznámilo, že bude roušky třeba nosit ve všech veřejných budovách, hromadné dopravě, restauracích, obchodech i školách. Oznámeno to bylo v době, kdy v České republice sice už přibývalo nakažených, ale zatím nikterak dramatickým tempem. Zřejmě i proto se proti těmto opatřením vzedmula velká vlna kritiky, a to jak ze strany odborné, tak laické veřejnosti. Celou situaci nakonec hasil až premiér Andrej Babiš, který zatlačil na to, aby byla opatření omezena. Vypadla tak povinnost nosit roušky v obchodech a různých provozovnách služeb, stejně jako ve školách.

Rouškový chaos

Jenže ze září uplynulo sotva pár dní a vše bylo zase jinak. Případů začalo velmi rychle přibývat, až se Česká republika ocitla dokonce na předních pozicích v rámci Evropské unie v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Bylo jasné, že je třeba reagovat. A tak se nejprve oznámená a pak zrušená opatření opět vrátila. Chaos to nemohl být větší.

Andrej Babiš tehdy za přehnaná opatření zkritizoval epidemiologa Rastislava Maďara, který je měl z velké části na starosti. Ten nakonec z ministerstva zdravotnictví sám odešel s konstatováním, že se stal obětí neférové hry. Čas mu navíc dal za pravdu a tak teď Maďar mohl možná s jistým uspokojením konstatovat, že teď už je na znovuzavádění jím navrhovaných opatření trochu pozdě.

Čtěte také: Vláda má problém. Nemůže Čechy nutit, aby nosili roušky, shodují se ústavní právníci

Odborníci se neshodli

Chybu připustil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. “Je pravda, že jsem měl návrh, který nakonec nebyl podpořen. Tehdy ho nepodpořili ani odborníci, nebyla na tom obecná shoda. Teď už je, takže reagujeme na situaci,” uvedl ministr pro Lidové noviny. “Možná jsem na tom měl víc trvat. Ale jak říkám, ani odborníci v rámci ministerstva se na tom neshodovali stoprocentně. Proto jsme udělali určitou úpravu a roušky jsme od 1. září nařídili povinně na místech, kde je vysoké riziko nákazy, to znamená ve zdravotních a sociálních zařízeních, ve veřejné dopravě a podobně. Teď nařízení rozšiřujeme. Můj názor nebyl všemi podpořen, nyní se situace změnila.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments