Ministerstvo zdravotnictví přestalo zveřejňovat důležitá data o covidu. Budou teď zavírat lidi, co zveřejní fakta, obává se Flegr

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo velkou změnu ve zveřejňování dat o koronavirové epidemii v České republice. Přestanou se například zveřejňovat počty aktuálně nakažených. Tato statistika se bude doplňovat vždy až s odstupem jednoho měsíce, kdy už nebude aktuální. Ministerstvo zároveň vydalo doporučení, aby nedocházelo k propočtům aktuálně nakažených na základě rozdílu mezi vyléčenými osobami a úmrtími.

Toto rozhodnutí ministerstva nepřijímají všichni bez výhrad. Například evoluční biolog se obává toho, že vláda chce cenzurovat a zastírat svůj neúspěšný boj s epidemií. “Ministerstvo zdravotnictví přestává zveřejňovat počty osob s covidem. Čísla a fakta vůbec by totiž mohla lidi mást – třeba vrhat nedobré světlo na veleúspěšný boj vlády s epidemií,” uvedl Flegr na svém Twitteru.

Parazitolog, který se stal jednou z nejvýraznějších odborných tváří epidemie, se obává toho, co bude dál. “Teď už jen začít zavírat lidi, co nějaká fakta o covidu zveřejní,” říká Flegr.

S ohledem na fakt, že vykazování vyléčených osob a úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně výrazně měnit právě z důvodu průběžného doplňování. Nedoporučujeme proto uvádět aktuální počty aktivních případů na základě počtů vyléčených osob a úmrtí za poslední dny. V souladu s rozhodnutím sekce hlavní hygieničky Ministerstva zdravotnictví ČR je tento graf publikován se zpožděním 4 týdny z důvodů doplnění a validace dat,” odůvodňuje své rozhodnutí ministerstvo zdravotnictví.

Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments