Mirek mi dělá asistenta, řekl poslanec o Kalouskovi. Ten se cítí dotčený: “Oni mě prosili”

Miroslav Kalousek zjevně nenese úplně lehce to, že po třiceti letech opustil řady aktivních politiků a proměnil se v glosátora veřejného dění. Teď se však ukázalo, že Kalousek do Poslanecké sněmovny stále dochází a účastní se jednání poslaneckého klubu TOP 09, tedy strany, kterou zakládal.

Mirek mi dělá asistenta. On na klub stále chodí. Ukecal jsem ho, bylo to obrovské úsilí. Čtyři měsíce do mě hučel, abych se stal předsedou klubu. Vystřídat ho byla velká výzva,” uvedl pro Blesk současný předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

Zatímco jindy reaguje Kalousek se svou typickou nonšalantností, tentokrát se zjevně cítil dotčen, což je patrné z jeho odpovědi, ve které odmítá, že by komukoliv dělal asistenta. “Vůbec nechápu, proč Vlasta řekl ten termín, protože to není pravda. Nedělám nikomu asistenta. Pravda je, že když jsem odcházel, tak mě prosili, zejména tedy Vlastimil Válek, jako předseda klubu, jestli bych za nimi docházel a občas s něčím poradil. Řekl jsem, že rád, ale pod podmínkou, že to budu dělat zcela zadarmo a nebudu ničí asistent,” uvedl Kalousek.

Přiznal však, že disponuje kartičkou poradce poslaneckého klubu, což ho opravňuje dostavit se na jednání a případně poradit. To se podle všeho také děje. Podle Válka je Kalousek ostříleným harcovníkem, který zejména státní finance zná jako své boty. “Několikrát jsem na rozpočtovém výboru zažil, že ho i koaliční poslanci prosili o radu, jak to či ono udělat, aby nebylo rozpočtové provizorium,” řekl Válek.

Někteří pozorovatelé přitom pochybují o tom, že by Miroslav Kalousek odešel z politiky nadobro. Sám svůj odchod odůvodnil tím, že nechce stát v cestě tehdy se rodící koalici Spolu, kdy s ním zejména KDU-ČSL měla problém. Kalousek se totiž v roce 2009 se svou TOP 09 odštěpil právě od této strany, které přetáhl řadu vlivných členů.

Kalousek sice v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny nekandiduje, mohl však počítat s tím, že pokud by koalice Spolu uspěla a sestavila vládu, někdo by si na něj vzpomněl a povolal třeba do funkce ministra financí, kterou už mnoho let zastával.

Foto: TOP 09

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments