Moravec z České televize dostal pár facek. Tohle už je pro něj definitivně konečná

Jak ještě více zdůraznit skutečnost, že Česká televize za peníze daňových poplatníků, kteří povinně hradí koncesionářské poplatky, živí zcela nerelevantní diskuzní pořad, do kterého odmítají chodit ti, kteří by tam chodit měli, a naopak tam rádi chodí neustále ti samí “experti”, které má moderátor v oblibě.

Konkurence nespí

Řeč je pochopitelně o pořadu Otázky Václava Moravce, který měl jistě řadu let své místo na slunci, avšak teď už několik roků jednoznačně přesluhuje. Málokdo ho dnes bere za důležitý zdroj informací, ze kterého by se měl něco dozvědět, a to navzdory tomu, že v neděli zabírá hned dvě hodiny lukrativního vysílacího času.

Když však sám Moravec nedokáže pochopit, že by měl uvolnit své místo někomu jinému, neokoukanému a především schopnému zachování neutrality, nastavila mu zrcadlo televize Nova svým vlastním diskuzním pořadem Za pět minut dvanáct, který se rozjíždí mimořádně slibně. A vůbec přitom nevadí, že ho vede moderátor, o kterém do té doby nikdo příliš nevěděl. Rychle se však otrkal a po pár vysíláních už vede debaty suverénně a podle mnohých lépe než utahaný Moravec.

Vše je velmi dynamické, a přesto mohou hosté alespoň doříct myšlenku či větu, což se jim na České televizi mnohdy nepodaří, jelikož už si slovo bere zase moderátor. Přitom Nova celé roky svůj vlastní nedělní diskuzní pořad neměla, což bylo podle zákulisních informací základem nepsané dohody s veřejnoprávní televizí.

Foto: Česká televize

Už je čas na odchod

Teď už ale nešlo váhat, jelikož veřejnoprávní diskuze zjevně neplní svou službu. K Václavu Moravcovi už roky odmítá docházet například Andrej Babiš a celá řada dalších významných politiků. Hosté se tak lepí přinejlepším z druhé garnitury.

Teď však dostal Moravec skutečně pořádný políček. Nova totiž uspořádala nedělní debatu se dvěma těžkými vahami, kterými jsou právě Babiš a jako protipól potom Petr Fiala. Něco takového jste na České televizi nemohli vidět řadu let a soukromé televizi se to teď podařilo prakticky okamžitě.

Čtěte také: Jakub Železný to má spočítané. Už se klidí z prvního pořadu České televize

Václav Moravec přitom podle všeho stále nechápe, že by se měl z veřejnoprávní televize klidit. Nakonec za něj tedy bude muset rozhodnout někdo jiný, komu dojde, že tato parodie na diskuzní pořad již nejde dále udržet. A že se v České televizi skutečně něco děje, ukazuje i nedávný odchod Jakuba Železného z jeho lukrativních moderátorských postů, který je sice prezentován jako dobrovolný, ale prý by se odehrál, i kdyby na to sám moderátor nekývl.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

7 názorů k článku “Moravec z České televize dostal pár facek. Tohle už je pro něj definitivně konečná

  1. Babiš chodí jen tam kde mu jsou na ruku, takže proto ho u Moravce nikdo neuvidí…a Nova? Na tu se dívají lidé mdlého rozumu..

    1. Bývalo, milý zlatý, čas oponou trhnul. Moravcova náklonnost exponentům pětidemolice už smrdí natolik pronikavě, že lidé mdlého rozumu se hromadně přesunuli na ČT, světe div se…

    2. Já osobně dávám přednost Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima News. Objektivně vedené diskuze bez manipulací a zasahování. Nechá domluvit a vede diskuzi bez vnucování vlastních názorů. Všechny politické pořady na Primě jsou vyvážené a objektivní bez zjevného stranění jedné straně.

    3. Naopak, lidé mdlého rozumu sledují Moravce. Protože ten jim servíruje co si mají myslet a to oni zbožňují. U něj nemusí mozek namáhat.

  2. Moravec je ukázka jak by politická diskuze neměla vypadat. Zjevně straní jedné straně. Nenechá domluvit a vynucuje vlastní nazor. Většinou to vypadá jako přesilovka dva na jednoho. Někdy i jako výslech na gestapu.

  3. Bylo na čase tohoto ublbaného pokusu o novináře Moravce odstranit, už ho nesledujeme cca 5 let. Nechci platit poplatky ČT která neumí vyrobit zajímavý rozhovor z několika pohledů na téma rozhovoru. Papouškování stále stejných názorů jsme si užili v socializmu až až. Ztráta času sledovat dopředu jasný směr rozhovoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *