Muammar Kaddáfí měl i dobré stránky. Pro svůj lid udělal velké věci

Pro okolní svět byl Muammar Kaddáfí podporovatel terorismu, který byl Mezinárodním trestním soudem stíhán za zločiny proti lidskosti. Obyvatelé Libye se ale za jeho vlády neměli zrovna ideálně, obzvlášť pokud šlo o odpůrce režimu. Oproti všeobecnému vnímání ale ne všechno v této zemi bylo úplně špatné. Dá se říct, že v řadě ohledů byl Kaddáfí modernizátorem. Co všechno během své vlády zavedl a jak to v Libyi chodilo?

Dostupné vzdělání pro všechny

Kaddáfí si uvědomoval význam vzdělání a chtěl zajistit jeho dostupnost co nejvíce lidem. Před tím, než se ujal vlády, bylo v zemi gramotných pouhých 25 % obyvatel. Během jeho vlády se toto číslo změnilo na 87 %.

Elektřina zdarma a nulový úrok

V Libyi si nemuseli lidé lámat hlavu s účty za elektřinu, protože za Kaddáfího vlády nic takového neexistovalo. Elektřina byla zcela zdarma. Výhodné byly za jeho vlády také bankovní půjčky. Ty totiž byly Libyjcům poskytovány s nulovým úrokem.

Střecha nad hlavou pro všechny

Kaddáfí myslel také na novomanžele a všechny lidi bez domova. Novomanželům byly poskytovány peníze na pořízení vlastního bydlení, které chtěl během své vlády dopřát každému Libyjci.

Foto: Shutterstock

Zdravotnická péče pro všechny

Během Kaddáfího vlády měli občané nárok na zdravotnické ošetření zcela zdarma. To ale není vše. Pokud byly ošetřeni v sousedních státech, léčebné výlohy jim byly v rodné zemi proplaceny.

Podpora začínajících zemědělců

Pokud za vlády Kaddáfího zatoužil někdo po práci v zemědělství, bylo danému jedinci poskytnuto nezbytné vybavení v podobě vlastního domu, půdy, osiva i dobytka. To vše zcela zdarma.

Nejdelší zavlažovací systém na světě

Voda je pro život nezbytná. To si uvědomoval i Kaddáfí, a tak nechal vybudovat propracovaný zavlažovací systém zvaný Saharský vodovod. Ten se stal nejdelším zavlažovacím systémem na světě a měl zásobovat vodou celé území Libye. Bohužel kvůli válečným konfliktům byl poškozen a jeho osud je ve hvězdách.

Ať už byl Muammar Kaddáfí jakýkoliv, blaho jeho lidu mu zjevně nebylo zcela cizí a pro občany Libye dělal maximum.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

13 názorů k článku “Muammar Kaddáfí měl i dobré stránky. Pro svůj lid udělal velké věci

  1. Špatně. Zase špatně politicky korektní autore.
    Když nadpis článku, tak lépe a solidněji by bylo, že tento člověk měl i špatné stránky. Jako každý, kdo je z masa a kostí. Takto to dostává zcela jiný rozměr. Že?
    Jistí soudruzi jsou mistři v tom, že nasazují do zemí své loutky a říkají tomu, že zvítězila demokracie. Tam, kde se to nezdaří se označí vedení za diktátorské a svrhává se třeba i vojenskou silou.
    Vadí prostě pokrokoví a pronárodní lidé co nezobou z ruky oděné v rukávu z hvězd a pruhů. A to vůbec ústřední postavu článku nepropaguji. Byl to vlastně zmetek,jako většina politiků kdysi i dnes. Avša, kdo není mdlého rozumu a ví, jak onen africký stát vypadal nejen ekonomicky za vlády toho zloducha,, co byl sem tam i dobrý” a jak vypadá teď pak se musí nad článkem pousmát.
    Něco sdělit, ale hlavně neurazit současné kamarády number one.
    Nechutná doba.
    Jsem zvědavý zda dožiji,jak a kde se korouhev servilnosti kotliny časem otočí. Byla na východ pár let jen nazpět. Teď opačně. Zbývá ještě sever a jih. To je ještě polovina světových stran. Ještě mnoho vody proteče, než se udělá shrbené celokolečko.

  2. Kaddafí byl osvícený diktátor a pochybuji, že by podporoval terorismus. Neměl to zapotřebí. To bude výmysl politiků západu, prostě nálepka, kterou velmi často nepohodlní vládci svrchovaných zemí dostávají od západu aby se před světovou veřejností ospravedlnilo barbarské vojenské napadání těchto zemí a politické vraždy jejich představitelů. Chybou Kaddafího bylo, že příliš důvěřoval západním spojencům. Třeba Francouzského prezidenta Sarkozyho nazýval svým přítelem a velkoryse mu zaplatil volební kampaň. Kaddaáfí se však od toho proradného žida dočkal kudly do zad. Skutečným a hlavním důvodem, proč byl Kaddafí západem odstraněn, byl Kaddafího záměr zavést v celé Africe jako jednotné platidlo africký dinár podložený zlatem, který by nahradil americký dolar. Světový parazit USA by potom v Africe utřel.

    1. Škoda, že jsem omezen pouze na jeden plus k Vašemu komentu. Dal bych jich, alespoň sto. Více osobností, jako Vy. Pravda bez obalu. Děkuji.

    2. Kde se chtěli postavit proti FEDU, tak blbě skončili. Teď končí FED. Ušáci v troskách. Boží mlýny? Kolik zla ještě bude muset přijít? Koho do pekla potáhnou sebou…

      1. No, neřekl bych, že FED končí, nebude tak významný, ale nekončí. Spíš si myslím, že bude víc komunikovat s BOE, protože amíci a angláni jedno jsou (teda zatím: v USA zanedlouho budou převažovat hispánci a v Anglii mohamedáni a pokud tyto státy budou ovládat, FED se zhroutí). O ECB škoda mluvit, ta ztrácí na významu už dlouho. A ušáci v troskách, ač bychom si to mnozí přáli v blízké budoucnosti to nehrozí (pokud pomineme to nejhorší – 3.světovou válku). Důvodem je to, že po 2. svět.v. bylo dohodnuto v tehdejším Společenstvím národů (nahrazena OSN), že US$ bude rezervní měnou. Amíci toho skvěle využili. Vesele tiskli (a dále tisknou) dolary, které půjčují rozvojovým i méně rozvojovým zemím, ale chrání se toho, aby se tyto dolary vracely zpět do USA a tím rujnovaly americkou ekonomiku. Takže tyto země dluh splácejí v různých naturáliích. Tím pádem všechny tyto země nechtíc podporují americkou ekonomiku, zbrojní průmysl i armádu, a ta si na ně došlápne, pokud by chtěly uhnout (jak to zmínil i lubajs). Proto se USA s použitím všech dostupných prostředků brání oslabení US$ jako rezervní měny. To byl taky počátek krize ve Venezuele (ale států, které dopadly podobně je mnoho). Půjčka na těžbu ropy, která byla dodávaná do USA, kdy cena za barel byla sjednána nižší, než náklady na těžbu. Takže čím více Venezuela dodávala ropy, tím více se zadlužovala – takto se ve starém Římu získávali otroci ze svobodných lidí. Dal mu najít s tím, že si to odpracuje, pak mu řekl, že jeho práce nenahradila jídlo, které dostal a za stejných podmínek mu dal zase najíst. Zatrhl to až prezident Maduro a i když tím způsobil krizi, tak se z toho Venezuela vzpamatuje. Jinak by stále více otročili.

        1. Díky za upřesnění. Nevím vše. Rád si přečtu cokoliv co mě obohatí. Moc děkuju. Hezký den

    3. Jo. A kdyby chtěl kdokoliv i třeba velký bratr vědět, zda jsem odpůrce ameriky(ne američanů), pak jsem. Moje právo. Nebojím se svobodně vyslovovat své názory a přesvědčení. Nikdy se tam nechci jet, ani podívat už. Moje sestra tam byla. Sjela východní pobřeží. Nepřivezla si kdovíjaké nadšení, ale byla a viděla. Já o ten na mnoha místech žumpoidní svět nestojím. Vše co vyvážejí do světa je pro mě stupidní a plytké. Jako jejich filmy, seriály, zábava a neposledně jejich pojetí demokracie. Děkuji, ale nechci. A jaké je neuvěřitelné číslo negramotů co nečtou a nepíšou. Neumějí to. Za mě a pro mě je to zaostalá a velmi povrchní země v mnoha ohledech. Ne ve všem. Prostě stará, dobrá, vzdělaná Evropa. Opakuji,, STARÁ. Tak milovníci usa snad prominou, že s nimi nejsem na jedné lodi.

    4. Je to jednoduché nehodil se usakum a dalším tak to dopadlo jak to dopadlo. Dnes nám tady lítají chudáci salamisti s bombičkama

  3. Já sem dlouho toho názoru, že svrhnout kaddafího bylo chyba už kvůli těm migrantum kteří tu začali později připlouvat dokud byl kaddafi živí tak tu migranti neotravovali a jestli jo tak onich nebylo slyšet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *