Muammar Kaddáfí měl i dobré stránky. Pro svůj lid udělal velké věci

Pro okolní svět byl Muammar Kaddáfí podporovatel terorismu, který byl Mezinárodním trestním soudem stíhán za zločiny proti lidskosti. Obyvatelé Libye se ale za jeho vlády neměli zrovna ideálně, obzvlášť pokud šlo o odpůrce režimu. Oproti všeobecnému vnímání ale ne všechno v této zemi bylo úplně špatné. Dá se říct, že v řadě ohledů byl Kaddáfí modernizátorem. Co všechno během své vlády zavedl a jak to v Libyi chodilo?

Dostupné vzdělání pro všechny

Kaddáfí si uvědomoval význam vzdělání a chtěl zajistit jeho dostupnost co nejvíce lidem. Před tím, než se ujal vlády, bylo v zemi gramotných pouhých 25 % obyvatel. Během jeho vlády se toto číslo změnilo na 87 %.

Elektřina zdarma a nulový úrok

V Libyi si nemuseli lidé lámat hlavu s účty za elektřinu, protože za Kaddáfího vlády nic takového neexistovalo. Elektřina byla zcela zdarma. Výhodné byly za jeho vlády také bankovní půjčky. Ty totiž byly Libyjcům poskytovány s nulovým úrokem.

Střecha nad hlavou pro všechny

Kaddáfí myslel také na novomanžele a všechny lidi bez domova. Novomanželům byly poskytovány peníze na pořízení vlastního bydlení, které chtěl během své vlády dopřát každému Libyjci.

Foto: Shutterstock

Zdravotnická péče pro všechny

Během Kaddáfího vlády měli občané nárok na zdravotnické ošetření zcela zdarma. To ale není vše. Pokud byly ošetřeni v sousedních státech, léčebné výlohy jim byly v rodné zemi proplaceny.

Podpora začínajících zemědělců

Pokud za vlády Kaddáfího zatoužil někdo po práci v zemědělství, bylo danému jedinci poskytnuto nezbytné vybavení v podobě vlastního domu, půdy, osiva i dobytka. To vše zcela zdarma.

Nejdelší zavlažovací systém na světě

Voda je pro život nezbytná. To si uvědomoval i Kaddáfí, a tak nechal vybudovat propracovaný zavlažovací systém zvaný Saharský vodovod. Ten se stal nejdelším zavlažovacím systémem na světě a měl zásobovat vodou celé území Libye. Bohužel kvůli válečným konfliktům byl poškozen a jeho osud je ve hvězdách.

Ať už byl Muammar Kaddáfí jakýkoliv, blaho jeho lidu mu zjevně nebylo zcela cizí a pro občany Libye dělal maximum.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments