Na český trh vstupuje parádní kombi za pár korun. Škodovka s Hyundai si trhají vlasy

Už je to téměř 16 let co čínský gigant SAIC Motor odkoupil od britských vlastníků značku Rover a jako podmínku k obchodu si Číňané vyhandlovali práva k tehdy téměř mrtvé značce MG. Británie tehdy zažívala ještě větší auto-moto krizi než máme dnes, a tak proti prodeji ikonické značky v podstatě nikdo neprotestoval. Naopak, celé transakci se Britové vysmívali a mnuli si ruce, jak se problémové značky zbavili. Nikdo tehdy nečekal čeho všeho jsou Číňané schopni. Když před pár lety MG znovu do Evropy vtrhlo, Britové se málem udusili svým čajem.

Čínské MG za evropské ceny

MG vtrhlo do Evropy jako Zlatá horda a nabídlo místním motoristům zajímavá vozidla za velmi zajímavé ceny. A dovolil bych si odhadnout, že celou akci SAIC plánoval právě už před 15 lety. Navíc perfektně využili celého britského zázemí Roveru ke svým obchodním aktivitám a distribuci. Z Británie následně začalo MG proudit do zbytku Evropy.

Před čtyřmi lety tak MG oznámil návrat modelů MG ZS a MG EHS. Nikoho to tehdy ani nepřekvapilo. Vše bylo jen otázkou času. Na Britských obchodech se tou dobou čile s těmito vozidly obchodovalo a Angličané jen chrochtali blahem nad cenou a výbavou. Poměr výkon/cena neměl v Evropě téměř žádnou konkurenci, čímž čínský tygr pevně zaťal drápy do evropského masa.

Sedan Morris Garages mg5 na mezinárodním autosalonu v Manile 10. dubna 2022 na Filipínách. / Foto: Shutterstock

Konečně elektrické kombi za téměř lidovou cenu

Ačkoliv většina čínských automobilek v Evropě nabízí pouze modely SUV nebo Crossovery, najdeme zde i světlou výjimku. Někdo s mozkem v hlavě prosadil uvedení i elektrického kombi na evropský trh. MG 5 je vozidlo které opět v poměru výkon/cena bude jen obtížně hledat soupeře. Navíc i v Čechách má již teď jistou konkurenční výhodu, jelikož láska našich spoluobčanů ke kombíkům je zcela unikátní.

MG 5 EV je navíc přesně ten typ elektrovozu, který by mohl na našem trhu vyniknout. Výkon 115 kW, zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy, zavazadlový prostor o objemu 479 litrů a 400 km dojezdu by leckoho mohlo přesvědčit k přehodnocení své nevole proti elektromobilitě. I rychlost dobíjení je přívětivá, na 80 % kapacity se vůz dobije za 35 minut. Nejdůležitější je samozřejmě cenovka vozu. Pro Evropu není ještě cena pevně stanovena, nicméně dle jistých ukazatelů se odhaduje cifra kolem 700 – 800 tisíc, což je na elektrické vozidlo s velkou užitnou hodnotou docela přívětivá hodnota.

Foto: Shutterstock, zdroj: AutoExpress, TopGear

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments