Tesla ujela 2800 kilometrů bez jediného dobití. Díky jediné úpravě

Nedávno jsem brouzdal temnými zákoutími Youtubu a vykouklo na mě velice zajímavé video. Týkalo se úpravy vozidla z továrny Tesla. Majitel vozidla se svérázně rozhodl jednou provždy vyřešit problém s častým nabíjením vozidla a to s pomocí několika neortodoxních úprav. V České kotlině by nápady na podobné úpravy pravděpodobně neuspěly, nicméně v zahraničí je možné vše.

Bezdrátová Tesla

Vychechtaný americký mladík Matt Mikka, jehož kanál The Warped Perception patří mezi jeden z nejznámějších kanálů o neotřelých úpravách vozidel Tesla. Matt si tentokrát na paškál vzal jeden z nejpalčivějších problémů všech elektromobilů, celkový dojezd a nutnost častého a zdlouhavého dobíjení vozidla. Musím vskutku uznat, že se s touto problematikou popral vskutku neortodoxně. Vidět tohle Greta, oběsí se na svém copu.

Hlavní roli celé akce hrál malý benzínový agregát na výrobu elektřiny potřebné pro pohon celého vozidla. Ačkoliv podobná úprava není úplnou novinkou. S něčím podobným přišlo samotné BMW, které vyřešilo mrzký dojezd své i3 montáží benzínového dvouválce. Tehdejší i3 byla ale skutečným pionýrem elektrických vozů, jejichž dojezd byl něco málo přes 100 km. Alespoň tedy víme, kde se americký kutil inspiroval.

Foto: Shutterstock

Problémy při jízdě a pokuta za rychlost

Pro své účely si Matt vybral jednoválcový agregát o zdvihovém objemu 400 ccm a s výkonem 13 koní. Motůrek byl umístěn v zadní části vozu, čím vozidlo přišlo nevyhnutelně o nákladový prostor, včetně zadního okna. Celé okolí navíc muselo být řádně tepelně odizolováno a to nemluvíme o velice náročném odstrojení celého vozu a zapojení elektroinstalace. Při zkušební jízdě se ale ukázalo, že použitý agregát je velmi hlučný a na takto velkou Teslu příliš slabý.

Nezřídka se tedy stávalo, že Matt musel s vozem na krajnici zastavit, aby se auto se zbylými 2 % baterie dobilo. To vedlo i ke konfliktu s místní policií, která ho dokonce pokutovala za příliš pomalou jízdu (inspirace PČR?), což je u Tesly poměrně úsměvné. Pravým bonbonkem bylo, když se Matt rozhodl ubytovat v hotelu a nechal dobíjecí agregát běžet přes noc. Ubytovaní hosté celou noc poslouchali libozvučné tóny připomínající splašenou sekačku na trávu. I tak se ale mladík nevzdává a příští přestavba by měla zahrnovat mnohem silnější naftový agregát. Tak uvidíme.

Foto: Shutterstock, zdroj: WarpedPerception, Youtube

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments