Najeté kilometry, nebo rok výroby? Expert konečně řekl, co je u ojetin důležitější

Nejčastější dilema při nákupu ojetiny je rozhodování mezi kilometry na tachometru a rokem výroby vozidla. Který parametr je z nich při výběru vozidla důležitější? Je lepší vozidlo co má o 60 tisíc na budíku více, ale je o dva roky novější? Nebo byste měli dát přednost vozu s menším nájezdem. Obě skupiny mají své zastánce a každý má při výběru jiné preference. Dnes se spolu zaměříme na to, k jaké skupině se kloní odborníci, ale také třeba nákupčí vozů v autobazarech.

Kilometry ani věk nejsou ukazatelem stavu vozidla

Obecně se výkupčí vozů shodují, že velký nájezd kilometrů ani jeho stáří nejsou spolehlivým ukazatelem stavu vozidla. Kombinace spolehlivé motorizace a pravidelné údržby dokáže vůz udržet v kondici i s půl milionem kilometrů na budíku. Nejdříve ze všeho si nechte ověřit zda uvedené kilometry vozidla jsou skutečné. Dalším důležitým bodem je servisní knížka vozidla, případně jiná ověřená historie vozidla. U mladých vozů je třeba se informovat o tovární záruce.

Důležité je i jaké konkrétní vozidlo máte v úmyslu zakoupit, některá vozidla vydrží spoustu let bez zásadních investic, jiná jsou obecně známá jako bezedné kasičky na peníze už po roce provozu. Pokud nejste od fochu, vždy si nechte poradit od nezávislého odborníka, nebo technika. Ten vám navíc bude často schopen pomoci s nejvíce důležitým bodem celé akce.

Foto: Shutterstock

Servisní prohlídka musí proběhnout vždy

Největší důležitost budeme přikládat servisní prohlídce. Ta by měla proběhnout před každým nákupem vozidla. Ihned budete vědět jaké investice vás čekají, případně zda je vozidlo vůbec vhodné ke koupi. Mnoho vozidel na trhu zcela postrádá servisní historii, případně je neúplná, nebo rovnou zfalšovaná. Další vozy jsou často jen naleštěná bída, na co je vám karoserie bez koroze, když máte vylágrovaný motor, spojku před smrtí a na převodovka je bez zoubků. Vozidlo s vysokým nájezdem kilometrů nemusí být špatnou volbou, je často o dost levnější a i tak může ještě dlouho sloužit. Důkladná kontrola je ale nezbytná.

Neexistuje tedy přesná odpověď na otázku v nadpisu článku. Vždy rozhoduje momentální stav vozidla a záleží jen na vás jak se k situaci postavíte. Každý svého štěstí strůjcem.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, Autotrader, Consumerreports

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments