Na Mont Blancu našel horolezec zajímavý poklad. Pojí se s dávnou tragédií

Když se mladý francouzský horolezec v září roku 2013 blížil k vrcholu Mont Blanc, rozhodně nečekal, že na své cestě nalezne cokoli cenného. Opak byl pravdou, když mladý alpinista spatřil tmavou kovovou krabičku obsahující drahokamy.

Nečekaný nález

Bylo to těsně před vrcholem Mont Blancu, když si mladý Francouz ve sněhu všiml kovové krabičky, která na toto místo rozhodně nepatřila. Byla kovová a měla na sobě nápis “Made in India”. Zvědavý horolezec se ji rozhodl otevřít a k jeho úžasu v ní bylo umístěno zhruba sto drahokamů.

Smaragdy, rubíny a safíry měly velkou hodnotu, což také nálezce tušil. I když byl na hoře sám bez jakýkoliv svědků, odolal pokušení a po túře hned svůj nález nahlásil na místní policii. Ta hned začala zjišťovat, odkud cennosti pocházejí.

Foto: Shutterstock

Spojitost s dávnou tragédií

Je třeba říct, že dodnes se s určitostí neví, odkud přesně drahokamy pocházejí. Nejpravděpodobněji se ale jeví scénář, dle kterého na místo nálezu dopadly zbytky po dvou leteckých haváriích aerolinek Air India z let 1950 a 1966. Obě havárie si vyžádaly více než sto obětí, přičemž se v okolí dopadu našly další cennosti včetně diplomatické pošty. Tuto teorii také potvrdila policie, která původ nálezu vyšetřovala.

Od nálezu uplynulo devět let a skutečný majitel pokladu, případně příbuzní se stále nenašli. Nálezce, jenž si přál zůstat v anonymitě, tak letos konečně dostal svou odměnu, když mu bylo vyplaceno v přepočtu 3,8 milionu korun. Stejná částka také dle francouzských zákonů připadla úřadu v Chamonix, jenž spravuje oblast nálezu.

Ihned po oznámení cenného nálezu se v oblasti dopadu dvou letadel rozpoutala zlatá horečka. Lidé věří, že se na palubě letounů nacházelo mnohem více cenností a rozhodli se je nalézt. Problémem však bylo, že se do hledání zapojili i nezkušení alpinisté, pro které může být celá výprava spíše nebezpečná. Odborníci tak veřejnost varují před lavinovým nebezpečím.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian, Insider

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments