Obří šneci devastují Ameriku. Likvidují domy, ale mohou i zabít člověka

Zřejmě sami znáte případy, kdy lidé zatáhli invazivní druhy zvířat do míst, kde daný druh neměl co dělat. Vzhledem k tomu, že dané přírodní prostředí nebylo na nový druh připravené, obvykle to znamená problém. Přesně to se stalo v Americe, když se tam začali objevovat obří hlemýždi.

Seznamte se – oblovka

Oblovky jsou opravdu velcí hlemýždí – mohou vážit až třicet deka a jejich tělo může mít až třicet centimetrů, přičemž ulita může mít v průměru okolo 20 centimetrů. Existuje jich několik druhů: například oblovka dravá nebo oblovka obrovská. Tito hlemýždi se běžně vyskytují v oblastech střední Afriky, kde jsou jejich domovinou tropické deštné pralesy.

S tímhle šnekem si nechcete nic začínat

Zahrádkáři vědí, že i běžní šneci nebo slimáci mohou na zahrádce či na poli udělat hotovou spoušť. Teď si představte, že se vám do úrody pustí oblovka, která má okolo čtvrt metru! Navíc potřebuje vyživovat svou obrovskou ulitu, takže bude vyhledávat velké zdroje vápníku – což může být klidně omítka na vašem domě.

Oblovky jsou hermafrodité a je dokonce možné, aby vajíčka nakladl i samotný jedinec, přičemž jedna snůška může znamenat i množství čítající 200 vajíček. To znamená, že populace tohoto druhu se může hodně rychle vymknout kontrole – obzvlášť tam, kde nemají oblovky svého přirozeného nepřítele.

USA zažívají už několikátou invazi oblovek a vypořádat se s nimi je úkol, který stojí obrovské množství finančních prostředků a často může jít o boj na celé roky.

Foto: Shutterstock

Nebezpečí pro lidi

Kromě toho, že oblovky páchají obrovské škody na úrodě i na majetku, mohou být velmi nebezpečné i pro lidi. Člověk by si řekl, že když už se jich potřebujeme zbavit, mohli bychom je jíst. To by ale byla velká chyba. Oblovky totiž mají v těle řadu parazitů, kteří by nám ve střevech rozhodně neudělali dobře. Navíc také mohou přenášet meningitidu.

Ani když si šnečí svačinku odpustíme, však nemusíme být před těmito nemocemi chráněni. Mohou se totiž šířit i výkaly, které oblovky mohou zanechat na záhonech, na kterých hodovaly. I když nám tedy nesežerou všechnu zeleninu, mohou být i zbytky, které nám na zahradě nechaly, nebezpečné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Euronews

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments