Na Ukrajinu míří špičková obrněná vozidla Senator z Kanady. To budou Rusové zase koukat

Invaze ruské armády na Ukrajinu v únoru 2022 byla pro většinu západních zemí šokem. Po více než roce se západní společnost dokázala aklimatizovat a zatímco v prvních týdnech války byly dodávky zbraní a vojenské techniky pro mnohé země tabu, dnes už jen sledujeme, kdo jaký arzenál na Ukrajinu posílá.

Česko a další země střední a východní Evropy jako premianti

V rozhodujících dnech po začátku ruské invaze byla Česká republika jednou z prvních zemí, která se rozhodla, že podpoří ukrajinskou armádu v jejím boji dodávkami těžké techniky a zbraní. To z Česka udělalo významného spojence a právě toto rozhodnutí bylo inspirací pro další země.

Postupně se dodávky vojenské techniky a materiálu rozeběhly a dnes jsou ukrajinské síly zásobovány ze západu s železnou pravidelností. Navíc se rozeběhly i výcvikové programy, které pomáhají Ukrajincům cvičit vojáky, případně je přeškolují na západní techniku, kterou pak na válečnou frontu dodávají.

Pomáhají i zámořské země

Často se hovoří o gigantických balících vojenské pomoci, které na Ukrajinu dodávají USA. Ani další země ze zámoří však nezůstávají pozadu. Typickým případem může být třeba Kanada. Na začátku letošního roku přislíbila kanadská ministryně obrany ukrajinské vládě, že její země dodá Ukrajincům dvě stovky obrněných transportérů Senator.

Obecně Kanada připravila pro Ukrajinu balík vojenské pomoci hodnotou přesahující v přepočtu 11 miliard korun, jenom dodávka těchto obrněných transportérů stojí Kanadu zhruba 2 miliardy Kč.

Zdroj: Twitter

Ukrajinci vědí, co chtějí

Co se týče dodávek zbraní a techniky, ukrajinská vláda ví, co po svých spojencích chce. Právě dodávku Senatorů si od Kanady ukrajinští představitelé výslovně přáli – a její příslib a začátek realizace velmi přivítali.

Tyto moderní obrněné transportéry nabízí široké spektrum potřebných vlastností – mimo jiné ochranu proti velkorážním kulometům a minám, systém nočního vidění nebo třeba možnost instalace střelecké věže.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskenoviny, NationalPost, Twitter

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

3 názory k článku “Na Ukrajinu míří špičková obrněná vozidla Senator z Kanady. To budou Rusové zase koukat

  1. Západní země tedy NATO i EU tím ale zároveň dávají jasně najevo, že nějaké mírové návrhy mají lidově řečeno na háku. Dnes už je jasné že válku na Ukrajině pomáhal rozpoutat západ a hlavně USA. Ač jsem byl vždy proamerický nyní zjištují že ono staré pořekadlo : není všechno zlato co se třpytí platí stále. Amíci věděli díky své dobré zpravodajské činnosti co chce Rusko udělat , tedy napadnout Ukrajinu. Biden mluvil nejednou s Putinem. Stačilo mu tehdy říct , víme že chcete zaútočit . Místo toho navrhujeme jednání Rusko-NATO -Ukrajina a můžeme se bavit o vašem požadavku , neutralitě Ukrajiny. Jsme připraveni jednat. Ale Amíci to nechtěli oni si tu konfrontaci ve skrytu přáli.Takže Rusové budou možná koukat že z Kanady tam míří OV a někteří lidé u nás tomu i tleskají ale zároveň to znamená další tisíce mrtvých i mezi civilisty a konec války v nedohlednu.Jak vidno západu nejde o ukončení války byť pomoci kompromisů ale o pokoření Ruska za každou cenu na životech civilistů nezáleží !

    1. Nebo je mnohem pravděpodobnější, to že kanadský šrot vyhori jako slavné bayrakiry a patriot
      Pakt to už nikdo nekoupí

  2. Hmmm, Rusové budou koukat. Nepřehánějte redakční kašpárci. Rusové změnili taktiku a raketami Kaliber a Kinžal likvidují zbraně a munici ze západu ještě na cestě k bojišti či ve skladech. Před pár dny tak skončila i dodávka slavné britské munice s ochuzeným uranem. Stačil jeden hypersonický Kinžal a bylo po munici. Před časem jste nás taky oblbovali velkou ofenzivou ukrajinské armády. Podle médií to mělo skončit velkou porážkou Ruska. Jenže na bunkr s velením NATO u Lvova, kde se ta ofenziva plánovala poslali Rusové Kinžal a bylo po ofenzivě. Teď je o ni v médiích ticho. A ticho v médiích bude i o těch kanadských senátorech až z nich Rusové udělají kupu šrotu. Chápu sice, že vy v redakci Ukrajině velmi fandíte, ale třeba taky vnímat realitu a ne oblbovat čtenáře stylem “přání je otcem myšlenky”. Vsadili jste v redakci na špatného fašistického koně, kterému je souzeno válku prohrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *