Na Ukrajinu míří špičková obrněná vozidla Senator z Kanady. To budou Rusové zase koukat

Invaze ruské armády na Ukrajinu v únoru 2022 byla pro většinu západních zemí šokem. Po více než roce se západní společnost dokázala aklimatizovat a zatímco v prvních týdnech války byly dodávky zbraní a vojenské techniky pro mnohé země tabu, dnes už jen sledujeme, kdo jaký arzenál na Ukrajinu posílá.

Česko a další země střední a východní Evropy jako premianti

V rozhodujících dnech po začátku ruské invaze byla Česká republika jednou z prvních zemí, která se rozhodla, že podpoří ukrajinskou armádu v jejím boji dodávkami těžké techniky a zbraní. To z Česka udělalo významného spojence a právě toto rozhodnutí bylo inspirací pro další země.

Postupně se dodávky vojenské techniky a materiálu rozeběhly a dnes jsou ukrajinské síly zásobovány ze západu s železnou pravidelností. Navíc se rozeběhly i výcvikové programy, které pomáhají Ukrajincům cvičit vojáky, případně je přeškolují na západní techniku, kterou pak na válečnou frontu dodávají.

Pomáhají i zámořské země

Často se hovoří o gigantických balících vojenské pomoci, které na Ukrajinu dodávají USA. Ani další země ze zámoří však nezůstávají pozadu. Typickým případem může být třeba Kanada. Na začátku letošního roku přislíbila kanadská ministryně obrany ukrajinské vládě, že její země dodá Ukrajincům dvě stovky obrněných transportérů Senator.

Obecně Kanada připravila pro Ukrajinu balík vojenské pomoci hodnotou přesahující v přepočtu 11 miliard korun, jenom dodávka těchto obrněných transportérů stojí Kanadu zhruba 2 miliardy Kč.

Zdroj: Twitter

Ukrajinci vědí, co chtějí

Co se týče dodávek zbraní a techniky, ukrajinská vláda ví, co po svých spojencích chce. Právě dodávku Senatorů si od Kanady ukrajinští představitelé výslovně přáli – a její příslib a začátek realizace velmi přivítali.

Tyto moderní obrněné transportéry nabízí široké spektrum potřebných vlastností – mimo jiné ochranu proti velkorážním kulometům a minám, systém nočního vidění nebo třeba možnost instalace střelecké věže.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskenoviny, NationalPost, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments