Na Ukrajinu putují úžasné britské tanky Challenger. Rusové neví, co si s nimi počít, takovou kvalitu nemají

Těžce zkoušená ukrajinská armáda konečně dostane k dispozici první západní tanky třetí generace. Velká Británie momentálně připravuje první dodávku hlavních bojových tanků třetí generace FV4034 Challenger 2 v počtu 14 kusů, tedy celou tankovou rotu. V těchto chvílích se vybraní ukrajinští vojáci v Británii seznamují s touto technikou. Challenger 2 je pozoruhodný kus obrněné techniky, který je v mnoha ohledech mnohem lepší, něž jeho ruské protějšky.

Challenger 2 bude pro Rusy tvrdý oříšek

Challenger 2 pochází z dílny společnosti Vickers Defence Systems a do aktivní služby byl přijat již v roce 1998, přičemž je stále hlavním bojovým tankem britské armády. Tento obrněnec byl vyvinut primárně pro ničení všech typů ruských tanků, včetně protěžovaného ruského tanku T-90 ve všech jeho variantách. O jeho kvalitách svědčí i to, že britská armáda počítá s jeho funkcí hlavního bojového tanku až do roku 2035. V případě jeho nasazení na ukrajinském bojišti s bude jednat o nejmodernější obrněnec, který byl doposud v tomto konfliktu nasazen.

Hlavní zbraní tanku je 120 mm drážkovaný kanón L30A1, který je mezi tanky NATO malým unikátem. Důvodem je speciální drážkovaný kanón, který se nachází pouze na tomto typu tanku. Hlavním důvodem drážkování je velmi časté používání protipancéřové munice HESH, která má prorazit pancíř všech známých ruských tanků. Mezi sekundární zbraně patří kulomet L37A2, ráže 7,62 mm a řetězový “chain gun” L94A1 EX-34, stejné ráže 7.62 mm. Britský bojovník unese 50 kusů munice různého druhu do hlavního kanónu a 4200 nábojů do sekundárních zbraní.

Pancíř tanku vydrží opakovaně zásah od T-72

Challenger 2 je velmi dobře obrněn. Věž a trup tanku chrání pokročilý pancíř druhé generace Chobham, který se sice 2x těžší něž běžně používaný válcovaný pancíř, nicméně ustojí i opakovaný zásah od ruského tanku T-72. Tank bývá také velmi často osazen i reaktivním pancířem, což jen zvyšuje jeho odolnost. Celý kolos pohání naftový vidlicový dvanáctiválec Perkins s výkonem 850 kW. Ten může rozpohybovat tank rychlostí zhruba 59 km/h na silnici a cca na 40 km/h v terénu. Maximální dojezd tanku je 550 km na silnici a 250 km v terénu.

Hlavní výhody britských tanků se ale skrývají uvnitř. Čtyřmístný stroj disponuje pokročilým gyroskopickým zaměřovačem SAGEM, laserovým dálkoměrem a digitálním řízením palby. To vše umožnuje posádce tanku útočit na cíle vzdálené až 10 kilometrů. Pro pozorování situace na bojišti má velitel stroje k dispozici 8 periskopů s 360° rozhledem. Tank má rovněž ve výbavě pasivní jízdní periskop pro noční pohyb a zadní termokameru.

Bohužel i přes všechny výhody podobný počet tanků Ukrajinu nespasí. Mohou sice stabilizovat klíčové části fronty, pro útočné operace ale není jejich počet dostatečný. To se ovšem může brzy změnit s avizovanými dodávkami německých tanků Leopard a amerických Abramsů. Západní země přislíbily Ukrajině různé moderní tanky v počtu zhruba 300 kusů, což by ukrajinské armádě umožnilo realizovat masivní ofenzivní akce. Otázkou je kdy tento počet na Ukrajinu dorazí.

Foto: Shutterstock, zdroj: BulgarianMilitary, Spiegel, Reuters, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments