Jedním z nejčastějších důvodů výpovědi bývá nadbytečnost. Není však žádným univerzálním výpovědním důvodem, který by mohl zaměstnavatel použít kdykoliv se mu zlíbí. Vždy musí existovat rozhodnutí zaměstnavatele o organizační změně a zaměstnanec se pak stane nadbytečným právě a jen v důsledku tohoto rozhodnutí.
Důležité je správné načasování organizační změny. Zaměstnavatel musí dát výpověď v takovém okamžiku, aby pracovní poměr skončil na základě této výpovědi nejdříve v pracovní den předcházející dni, v němž nastává účinnost přijatých organizačních změn. V případě, že by pracovní poměr skončil už před tím, než by se u zaměstnavatele organizační změny skutečně realizovaly, byla by výpověď neplatná.
Někteří zaměstnavatelé však nechtějí platit svým zaměstnancům mzdu ve výpovědní době, a proto vymýšlejí způsoby, jak ukončit pracovní poměr okamžitě. Jako příklad může posloužit případ pana Karla, který nedávno řešila společnost Neplatnyvyhazov.cz. Pan Karel se stal ve firmě nadbytečným a zaměstnavatel místo řádného ukončení pracovního poměru zvolil vymyšlenou fikci o jeho několikadenní absenci. Pana Karla přitom opakovaně posílal sám domů s tím, že pro něj nemá práci. Za krátkou dobu obdržel pan Karel okamžité zrušení pracovního poměru za neomluvenou absenci v zaměstnání. Naštěstí si celé jednání se zaměstnavatelem nahrál na diktafon.
V soudním řízení, které následovalo, byla prokázána neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru a kromě náhrady mzdy musel zaměstnavatel zaplatit i neproplacenou dovolenou a mzdu za období, kdy posílal pana Karla domů. Neotálejte proto s řešením vaší situace a obraťte se na zkušené odborníky ze společnosti Neplatnyvyhazov.cz. Můžete na tom jedině získat jako pan Karel.